Rekordowe ogniwo słoneczne osiągnęło wydajność konwersji fotowoltaicznej na poziomie 24,13%.

Rekordowe ogniwo cechowało się następującymi wartościami parametrów:

– napięcie obwodu otwartego Voc 702.7mV

– wartość prądu zwarciowego Jsc 42.1 mA / cm2

– współczynnik wypełnienia FF na poziomie 81.47%

– powierzchnia 243,3 cm2.

Trina Solar, członek Silicon Module Super League (SMSL) poinformował, że rekordowe ogniwo opierało się na technologii wykorzystującej krzem monokrystaliczny. Jest to ogniwo typu IBC (Interdigitated Back Contact) typu N o wymiarach 156 x 156 mm. Wyniki zostały zweryfikowane przez japońskie Laboratorium ds. Bezpieczeństwa Elektrotechniki i Środowiska (JET).

„W ciągu ostatnich kilku lat nasz zespół ds. Badań i Rozwoju stale poprawia efektywność naszych ogniw fotowoltaicznych typu IBC, ciągle przesuwając tę granicę wydajności i przekraczając nasze wcześniejsze rekordy. Ten wynik jest już bardzo bliski wydajności ogniw, które osiągnęliśmy na komórce małej skali, w warunkach laboratoryjnych. „- opowiadał dr Pierre Verlinden, wiceprezes i główny badacz firmy Trina Solar.

Dr Verlinden zauważył również, że celem Trina Solar było przeniesienie komórki IBC z laboratorium do fabryki jak najszybciej. Obecnie firma Trina Solar jeszcze nie ogłosiła komercyjnego produktu wykorzystującego ogniwa słoneczne IBC.

Przypomnijmy, że w maju 2014 Trina Solar ustanowiła rekord wydajności komórek IBC produkowanych za pomocą sitodruku przedstawiający się na poziomie 22,94%. To również było ogniwo wielkopowierzchniowe o tej samej powierzchni co to, opisywane powyżej. Od tej pory firma nadal ulepsza tę technologię we współpracy z Australian National University (ANU) w Canberze.

Jak uważa dr Verlinden, firma Trina Solar rozwija ogniwa IBC od czasu wydzielenia priorytetowego celu przez stanowe laboratorium, aby osiągnąć rekordową wydajność  możliwie najniższym kosztem. Firma uważa, że rozmiar ogniw jest kluczem do redukcji kosztów produkcji tego wydajnego ogniwa słonecznego.

To już kolejne osiągnięcie firmy Trina Solar, o którym piszemy. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o rekordach firmy w zakresie technologii PERC.

Dotyczyło to ogniwa o wydajności 22,61%. Firma ogłosiła, że rekord osiągnięto dla monokrystalicznego ogniwa PERC typu p o rozmiarze 243,23 cm2, które wykonane było z krzemu i cezu z domieszką boru.

Trina Solar pobiła tym samym własny rekord z lipca ustalony w warunkach przemysłowych.  Sprawność została potwierdzona przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE CalLab. Wynik ten można było osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii pasywacji tylnego złącza, zaawansowanej pasywacji powierzchni przednich i anty-LID.

Źródło: pv-tech.org, GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia