Firma Trina Solar podzieliła się najnowszymi wynikami prac i badań nad wydajnością ogniwa fotowoltaicznego. 

Nowy rekord dotyczy technologii monokrystalicznej na bazie krzemu krystalicznego. Jak poinformowała firma, nowy rekord osiągnięto na płytce o wymiarach 156×156 mm2 a wynosi on 22.13%.
Nowy rekord został osiągnięty w State Key Laboratory of PV Science and Technology w Chinach.
Ogniwo słoneczne powstało z przemysłowych substratów z domieszką boru na podłożu z krzemu, z pasywacją zarówno przedniej jak i tylnej powierzchni ogniwa. Wyniki zostały niezależnie potwierdzone też przez Fraunhofer ISE CalLab w Niemczech.
Ten rekord wydajności przewyższa poprzedni rekord, który wynosił 21,4% i dotyczył ogniwa takiego samego typu. Przypomnijmy, że również został on opracowany w tym laboratorium w 2014r. Firma prezentuje skok w poprawie efektywności o 0,73% w ciągu roku.
Dr Pierre Verlinden, wiceprezes i główny naukowiec z Trina Solar powiedział: „Uważamy, że jest to najwyższa wydajność, jaką kiedykolwiek odnotowano, dotycząca przemysłowego ogniwa słonecznego typu p. Ogniwo słoneczne wykonane w niskokosztowym procesie przemysłowym. (…) W 2015 roku, osiągnęliśmy dwa istotne rekordy w technologii słonecznej: osiągnęliśmy wydajność 21,25% z krzemu krystalicznego z wykorzystaniem technologii PERC, a kilka tygodni później cieszymy się rekordem wydajności 22,13% dla ogniw z krzemu monokrystalicznego. To pokazuje również ogromny potencjał podłoża typu p.”
Finlay Colville, szef wywiadu słonecznego w Solar MEdia, dodał: „Ogłoszenie firmy Trina Solar jest kolejnym dowodem zwiększonego nacisku ze strony czołowych producentów ogniw na poprawę efektywności technologii ogniw typu p”.
Źródło: pv-tech.org