W kopalni miedzi w Australii trwa budowa instalacji fotowoltaicznej typu off grid.

Instalacja będzie miała moc 10,6 MW. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2015 roku, a planowane zakończenie budowy to pierwszy kwartał 2016.

Nowy system fotowoltaiczny będzie zintegrowany z istniejącym zasilaniem kopalni DeGrussa w Zachodniej Australii – z elektrownią konwencjonalną. Elektrownia będzie się składała z 34 000 modułów fotowoltaicznych na trackerach jednoosiowych oraz z akumulatora o pojemności 6 MW. Pierwsze moduły są już zainstalowane.

Ze względu na wysoką wartość promieniowania słonecznego w Australii, oczekuje się, że system PV zapewni większość dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną kopalni, a tym samym zmniejszy produkcję energii w sposób konwencjonalny o około 20%.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest firma juwi.

Organizatorzy całego przedsięwzięcia i wykonawcy mają nadzieję, że takie duże projekty pomogą przekształcić górnictwo i uczynić go bardziej efektywne energetycznie i zrównoważone.

Na pokrycie ogólnych kosztów, Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA) zapewnia środki finansowe w kwocie 20,9 milionów. Pozostała część środków projektu zostanie dostarczona przez Clean Energy Finance Corporation (CEFC) i francuskiego niezależnego producenta energii Neoen.

Teren na którym powstaje elektrownia ma powierzchnię 20 ha. Andrew Drager, Dyrektor Zarządzający juwi w Australii podkreślił, jak okoliczności budowy takich projektów są trudne: „Teraz jesteśmy na półmetku budowy i jest to dobry czas, aby zastanowić się nad wieloma dotychczasowymi osiągnięciami. Co najważniejsze zrobiliśmy to bez problemów i komplikacji. Dla nas jest to pewnego rodzaju wzór, który ustanawia standardy dla bezpiecznego i sprawnego montażu przyszłych projektów dotyczących energii odnawialnej w sektorze górniczym.”

Źródło: sunwindenergy.com