W ostatnim artykule, który dla Państwa przygotowaliśmy pt. „Wytoczono ciężkie działa – widać koniec walki o taryfy antysmogowe?” pisaliśmy, że współpracownicy Premiera Morawieckiego zastanawiają się co zrobić, by poprawić zapisy obowiązującej taryfy, które według branży grzewczej są niekorzystne, bo podnoszą koszty ogrzewania elektrycznego o ok. 20%.

Przypomnijmy, że założeniem taryf, o którym Premier Morawiecki mówił w grudniu ubiegłego roku było, aby ogrzewanie elektryczne w taryfie antysmogowej było nawet 25 proc. tańsze.

Jak podała w ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza, premier Morawiecki miał otrzymać od współpracowników nierzetelne wyliczenia w sprawie taryf. A efekcie, Mateusz Morawiecki miał zlecić dodatkowe analizy niezależnym ekspertom, w których wynikało, że rzeczywiście założenia, które otrzymał od pracowników Resortu Energii nie były rzetelne.

W tym tygodniu w prasie pojawiły się informacje, że Rząd zaprosił Polski Alarm Smogowy do współpracy nad rozwiązaniami mającymi pomóc w walce ze smogiem i ulżyć najuboższym korzystającym z ogrzewania elektrycznego w rachunkach za prąd.

Tanio i skutecznie – co proponuje Polski Alarm Smogowy

Polski Alarm Smogowy zaproponował trzy rozwiązania, dzięki którym ogrzewanie prądem będzie konkurencyjne do ogrzewania węglowego.

„Pomysłów jest bardzo dużo, ale oczekiwany efekt jest taki, że ludzie, którzy mają śmieciucha, decydują się na jego likwidację. Pozostaje kwestia tego, jak do tego doprowadzić.” – zapowiada Piotr Siergiej z Polskiego Alarm Smogowego.

Oto propozycje Polskiego Alarmu Smogowego:

Pierwsza propozycja to obniżenie stawki VAT w taryfie antysmogowej z 23 do 8 proc. oraz zmniejszenie obciążenia tej taryfy akcyzą.

Po drugie, Polski Alarm Smogowy proponuje wprowadzenie zmian w ogólnopolskim programie ośrodków pomocy społecznej, które każdego roku kupują najuboższym węgiel. PAS proponuje, aby rodzinom chcącym ogrzewać elektrycznie, równowartość sumy przekazywanej w węglu, przeznaczyć na dopłaty do energii elektrycznej.

„Obecnie, bardzo dużo ośrodków pomocy społecznej kupuje węgiel obywatelom –  pieniądze są wydawane na paliwo stałe. Jeżeli Państwo ma to w budżecie i wydaje te pieniądze na węgiel, to prostszym i skuteczniejszym sposobem wydaje się założenie tym osobom ogrzewania elektrycznego i płacenie czy dopłacanie do rachunków za energię. Tym bardziej, że zdarza się, że rodziny sprzedają ten węgiel dalej, otrzymując gotówkę. Opłacanie rachunków za energię wydaje się łatwiejsze, prostsze w wykonaniu, a koszty będą prawdopodobnie zbliżone.” – dla redakcji GLOBEnergia wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarm Smogowego.

Po trzecie, potrzebne są według PAS środki finansowe na termomodernizację budynków dla osób najuboższych.

Te propozycje są analizowane obecnie przez współpracowników Premiera Morawieckiego.

„My w prezentowanych propozycjach nie odnosimy się do konkretnych typów ogrzewania mówiąc „to jest dobre, a to nie”. Dla nas każdy sposób ogrzewania, który nie emituje zanieczyszczeń, jest dobry. Im mniej zanieczyszczeń, tym lepiej.” – komentuje Piotr Siergiej.

A my trzymamy kciuki za prace nad poprawą zapisów taryfy antysmogowej. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie podamy Państwu już bardziej konkretne i pozytywne informacje.

Redakcja GLOBEnergia