Jej wysokość od podstawy do wierzchołka łopaty będzie wynosić prawie 260 m i wytwarzać 12 MW mocy. Planowana inwestycja zaspokoi zapotrzebowanie na utrzymanie światła w 16 000 domach.

Turbina jest prototypem serii zwanej Haliade-X firmy General Electric Company (GE).

Prototyp badany na lądzie

Według założeń, Haliade-X ma być turbiną morską, ale GE buduje prototyp na lądzie w celach badawczych i testowych. Po skonstruowaniu inżynierowie spędzą następne 5 lat na monitorowaniu prototypu i dostosowaniu projektu do potrzeb.

Jednym z głównych powodów, dla których turbina wymaga tak wielu i tak długich testów jest długość łopat. Każde ostrze ma ponad 110 m długości, czyli więcej niż dwie długości basenu olimpijskiego, co uniemożliwia ich transport z Ameryki Północnej. Z tego też powodu konieczne było założenie przez firmę GE nowej fabryki we Francji tylko po to, aby je zbudować.

Haliade

Turbina wiatrowa Haliade-X 12 MW. Źródło: GE

Każda Haliade-X będzie w stanie wytworzyć 12 MW, wystarczającą do zasilania 16 000 domów. Inżynierowie GE obliczają, że tylko jedna z maszyn zlokalizowanych w typowym rejonie Morza Północnego będzie w stanie wyprodukować 67 GWh rocznie.

Czysta energia z Haliade-X już w 2021 roku!

Budowa turbiny ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Firma GE oczekuje, że do 2021 r. uzyska wymagane certyfikaty, aby umożliwić komercyjną sprzedaż turbiny. Jeśli to się powiedzie, te gigantyczne turbiny wkrótce będą na całym Morzu Północnym, produkując czystą energię dla dziesiątek tysięcy domów.

Prototyp jest częścią wartej 400 milionów dolarów inwestycji w rozwój Haliade-X, którą firma GE ogłosiła w marcu 2018 roku. Celem firmy jest zmniejszenie kosztów energii morskiej i zwiększenia jej konkurencyjności.

Turbiny Haliade 6MW

Turbiny wiatrowe GE Haliade o mocy 6MW napędzają pierwszą na świecie farmę wiatrową w Ameryce Północnej w Block Island, farmę na Rodos (poniżej), a także Merkur – dużą niemiecką farmę wiatrową na Morzu Północnym.

Haliade 6 MW. Źródło: GE

Źródło: GE

Redakcja GLOBEnergia