Turbina wiatrowa wyższa od Pałacu Kultury! Gdzie powstanie taka inwestycja?

Największa na świecie turbina wiatrowa będzie wyższa niż wieża Eiffla, Pomnik Waszyngtona i Pałac Kultury. Gdzie stanie olbrzymia elektrownia?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • W Niemczech ma powstać najwyższa turbina wiatrowa na świecie.
  • Olbrzym ma być prawie tak wysoki, jak najwyższy budynek w Niemczech (Berlińska Wieża Telewizyjna).
  • Niemcy produkują najwięcej prądu z wiatru w UE. Generują też najwięcej z węgla. 

Turbina wiatrowa, która stanie w niemieckiej Brandenburgii będzie największym obiektem tego typu na świecie. Jej piasta ma zostać zamontowana na wysokości około 300 metrów, a końcówki łopat wirnika będą sięgać nawet 365 metrów. Budowę olbrzyma zapowiedziała firma Gicon. Na jednej turbinie jednak się nie skończy – przez następne 10 lat w Brandenburgii ma ich powstać nawet 1000!

Turbiny będą miały wysokość porównywalną do najwyższego budynku w Niemczech, czyli Berlińskiej Wieży Telewizyjnej, która może pochwalić się imponującą wysokością 368 metrów. Wieża ta jednak nie posiada wirujących łopat, dlatego widok turbiny będzie najprawdopodobniej bardzo imponujący. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że firma Gicon zamierza postawić wiele turbin – nawet tysiąc przez okres następnych dziesięciu lat. Obok parku wiatrowego ma powstać również elektrownia słoneczna.

Po co tak wysoko?

Budowanie coraz wyższych turbin wiatrowych nie jest oczywiście jedynie kwestią ambicji i pobijania kolejnych rekordów. Im wyżej jesteśmy w stanie sięgnąć, tym więcej energii z wiatru możemy pozyskać. Dodatkowo, na większych wysokościach wpływ zaburzeń wiatru związanych z ukształtowaniem terenu maleje – wiatr nie rozbija się o budynki, wzgórza i drzewa, powstaje mniej zawirowań, co sprzyja produkcji energii. Dlatego budowanie coraz większych turbin wiatrowych jest jak najbardziej sensowne. Olbrzymie konstrukcje mają szansę sięgnąć do niedostępnych dla pozostałych warstw atmosfery, gdzie wiatr wieje znacznie mocniej i bardziej nieprzerwanie – dlatego też turbiny mogą pracować wydajniej.

Energetyka wiatrowa w Niemczech

Niemcy są krajem, w którym produkuje się najwięcej energii z węgla w całej Unii Europejskiej. W 2023 roku było to 132 TWh (w porównaniu do 103 TWh w Polsce). Warto pamiętać, że chociaż Niemcy zużywają więcej węgla od nas, to jednak udział tego źródła w całkowitej produkcji jest niższy – w Niemczech wynosi 26%, a w Polsce aż 61%. Niestety, jeśli zsumować wyniki Polski i naszych zachodnich sąsiadów – wspólnie odpowiadamy za 71% generacji energii elektrycznej z węgla w Unii.

Produkcja energii elektrycznej w Niemczech z podziałem na źródła. Źródło: EMBER

Chociaż węgiel, gaz i inne paliwa kopalne nadal produkują w Niemczech ponad 45% energii elektrycznej (dane EMBER za 2023 rok), to energetyka odnawialna również jest tam silna. W 2023 roku nasi zachodni sąsiedzi zajęli pierwsze miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezwzględną ilość energii elektrycznej wyprodukowanej z elektrowni wiatrowych. 141 TWh wygenerowanych dzięki turbinom stanowiło 28% całej produkcji energii. W tym zakresie Niemcy już nie prowadzą i osiągnęli czwartą pozycję w UE, za Danią (58% energii elektrycznej wyprodukowano tam z wiatru w 2023 roku), Irlandią (36%) i Portugalią (29%). Średnia dla całej Unii to 18%. 

Okazuje się również, że produkcja z wiatru nigdzie w UE nie podniosła się w zeszłym roku tak gwałtownie, jak właśnie w Niemczech. Wzrosła rok do roku o 16 TWh, czyli 13%!

Źródło: agrarheute, EMBER

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia