Turbiny wiatrowe zabijają ptaki – mit czy realny problem?

Wśród argumentów przeciwko OZE bardzo często wymieniane jest oskarżenie, że turbiny wiatrowe zabijają ptaki. Biorąc pod uwagę ogrom korzyści które niesie energetyka odnawialna, wydaje się ona świetną metodą na polepszenie jakości powietrza i spowolnienie efektu cieplarnianego. Z drugiej strony, instalacje zaprojektowane do ochrony środowiska naturalnego nie powinny szkodzić zwierzętom. Z tego powodu nad zniwelowaniem szkodliwych dla fauny efektów pracują całe zespoły ekspertów.

Co ciekawe, turbiny przyjazne dla zwierząt są też… przyjazne dla kieszeni inwestorów.

Boleśnie przekonała się o tym m.in. korporacja energetyczna z USA, której udowodniono, że należące do niej instalacje wiatrowe zabijały ptaki – wśród ofiar znalazło się 14 Orłów Przednich. Afera skończyła się grzywną w wysokości miliona dolarów. Co ciekawe, Orzeł Przedni to gatunek powszechnie występujący na terenie Stanów Zjednoczonych. Strach pomyśleć jak skończyłaby się dla koncernu śmierć ptaków znajdujących się pod ścisłą ochroną.

Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, Duke Energy zakupiła system ochrony ptaków IdentiFlight, zaprojektowany specjalnie pod potrzeby koncernu. Urządzenie momentalnie namierza obiekty przemieszczające się na określonej wysokości, a następnie z 90% poprawnością ustali, czy jest to orzeł. W takim wypadku… po prostu wyłączy najbliższą turbinę wiatrową, tak by zwierzę mogło spokojnie się oddalić. W ten sposób nie będzie trzeba wyłączać całej farmy, jednocześnie narażając się na gigantyczne straty finansowe.

Znalezione obrazy dla zapytania golden eagle

Co ciekawe, naukowcy mają masę pomysłów na uratowanie ptaków przed uderzeniem łopatą turbiny wiatrowej. Jedną z koncepcji jest instalowanie na śmigłach niewielkich piszczałek, które nie wpłyną na aerodynamikę profilu. Podczas obracania się rotora, wydają one dźwięki o wysokich częstotliwościach, które efektywnie odstraszą ptaki. Takie piski są całkowicie niesłyszalne dla człowieka.

Na University of Massachusetts Amherst opracowano niedawno podobną technologię, z tym, że przeznaczoną do ochrony nietoperzy. Ciekawy pomysł w tej materii został zaprezentowany przez badaczy z amerykańskiego Vermont, którzy nałożyli na łopaty układy generujące ultradźwięki specyficzne dla kilku gatunków nietoperzy. Tak przygotowany rotor jest praktycznie całkowicie bezpieczny dla przelatujących nieopodal zwierząt.

Bardzo możliwe, że za jakiś czas układy dbające o bezpieczeństwo zwierząt staną się standardem w turbinach wiatrowych.

Źródło: www.greentechmedia.com, allaboutbirds.org

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia