Turbiny wiatrowe zasilą cztery polskie farmy wiatrowe

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

wind

Turbiny wiatrowe GE o mocy 2,5 MW z wirnikami o średnicy 103 m zasili cztery polskie farmy wiatrowe. W sumie 38 sztuk.

GE (NYSE: GE) dostarczy 38 turbin wiatrowych dla czterech polskich inwestycji wiatrowych realizowanych w północnej części kraju. Po oddaniu do użytkowania inwestycje te, zwane łącznie Darłowskim Centrum Energetycznym – Faza Druga („Darłowo: Faza 2”), będą pierwszym przykładem zastosowania w Polsce turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW wyposażonych w wirniki o średnicy 103 m oferujące wysoką wydajność.

Invenergy Wind Europe LLC („Invenergy”) wraz z realizatorem, polską firma Enerco sp. z o.o. („Enerco”), przygotowują projekt dziewięciu inwestycji związanych z energetyką wiatrową w regionie oraz w okolicach położonego nad Morzem Bałtyckim miasta Darłowo. Firma GE dostarczyła 32 turbiny wiatrowe w pierwszej fazie projektu Darłowo, którego moc wynosi obecnie 80 MW. Jego końcowy odbiór nastąpił w marcu 2011 r. Na projekt Darłowo: Faza 1 składają się inwestycje w Wiekowicach, Jeżycach i Dobiesławiu.

Turbiny 2,5 MW zostały skonstruowane w oparciu o sprawdzone turbiny GE o mocy 1,5 MW - zainstalowane w ponad 16 500 jednostkach na świecie. Użycie turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW, wyposażonych w nowe 103-metrowe wirniki, umożliwi projektowi Darłowo osiągniecie wymaganej mocy wytwórczej przy jednoczesnym zachowaniu zakładanych poziomów wydajności, niezawodności i możliwości podłączenia do sieci energetycznej.

Turbiny wiatrowe dla projektu Darłowo: Faza 2 zostaną zmontowane w zakładach GE w Salzbergen (Niemcy). Komercyjna eksploatacja turbin rozpocznie się w czwartym kwartale 2012 roku.

Foto: GE ENERGY

Źródło: GE ENERGY

Technologia GE zasili kolejne polskie farmy wiatrowe

     38 turbin GE o mocy 2,5 MW z wirnikami o średnicy 103 m zasili cztery polskie farmy wiatrowe

     Inwestycja wesprze działania kraju w zakresie odnawialnych źródeł energii

     Firma GE otwiera w Polsce centrum serwisowe w celu zapewnienia długoterminowego wsparcia technicznego

 

WARSZAWA, POLSKA — 8 maja 2012— GE (NYSE: GE) dostarczy 38 turbin wiatrowych dla czterech polskich inwestycji wiatrowych realizowanych w północnej części kraju. Po oddaniu do użytkowania inwestycje te, zwane łącznie Darłowskim Centrum Energetycznym – Faza Druga („Darłowo: Faza 2”), będą pierwszym przykładem zastosowania w Polsce turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW wyposażonych w wirniki o średnicy 103 m oferujące wysoką wydajność.

Invenergy Wind Europe LLC („Invenergy”) wraz z realizatorem, polską firma Enerco sp. z o.o. („Enerco”), przygotowują projekt dziewięciu inwestycji związanych z energetyką wiatrową w regionie oraz w okolicach położonego nad Morzem Bałtyckim miasta Darłowo. Firma GE dostarczyła 32 turbiny wiatrowe w pierwszej fazie projektu Darłowo, którego moc wynosi obecnie 80 MW. Jego końcowy odbiór nastąpił w marcu 2011 r. Na projekt Darłowo: Faza 1 składają się inwestycje w Wiekowicach, Jeżycach i Dobiesławiu.

Projekt Darłowo: Faza 2, na który składają się obiekty w Boryszewie, Krupach, Starym Jarosławiu i Nowym Jarosławiu, zwiększy łączną zainstalowaną moc wytwarzaną z energii wiatru w gminie Darłowo do 175 MW.

Darłowo: Faza 3 zakłada dwie kolejne inwestycje aktualnie objęte umową – Gorzyca i Pękanino. Dzięki nim, łączna moc dziewięciu farm wiatrowych w gminie Darłowo zwiększy się do 250 MW.

– Darłowskie Centrum Energetyczne to wspaniały przykład tego, że Polska korzysta z ekonomicznych i ekologicznych korzyści, jakie dają zasoby energii wiatrowej – powiedział Michael Polsky, prezes i dyrektor generalny Invenergy. – Energia wiatrowa odgrywa coraz ważniejszą rolę w dążeniach Polski do spełnienia zobowiązań względem Unii Europejskiej w zakresie wytwarzania czystej energii.

Turbiny GE o mocy 2,5 MW zapewniają wysoką wydajność i niezawodność w szerokim spektrum warunków wiatrowych. Turbiny 2,5 MW zostały skonstruowane w oparciu o sprawdzone turbiny GE o mocy 1,5 MW - zainstalowane w ponad 16 500 jednostkach na świecie. Użycie turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW, wyposażonych w nowe 103-metrowe wirniki, umożliwi projektowi Darłowo osiągniecie wymaganej mocy wytwórczej przy jednoczesnym zachowaniu zakładanych poziomów wydajności, niezawodności i możliwości podłączenia do sieci energetycznej.

– Projekt Darłowo to rezultat znakomitej regionalnej współpracy między firmami Invenergy i GE – zauważa Stephan Ritter, dyrektor generalny GE ds. odnawialnych źródeł energii na teren Europy. – W związku ze skalą przedsięwzięcia otwieramy w Darłowie centrum serwisowe, aby zapewnić długoterminową niezawodność i wydajność naszych turbin wiatrowych.

Turbiny wiatrowe dla projektu Darłowo: Faza 2 zostaną zmontowane w zakładach GE w Salzbergen (Niemcy). Komercyjna eksploatacja turbin rozpocznie się w czwartym kwartale 2012 roku.

O firmie Invenergy

Invenergy i jej spółki zależne są developerami, właścicielami i operatorami dużych obiektów energetyki odnawialnej i innych projektów wykorzystujących czystą energię w Ameryce Północnej i Europie. Invenergy stawia na alternatywne rozwiązania w zakresie czystej energii oraz ciągłą innowacyjność w jej wytwarzaniu. Siedziba spółki mieści się w Chicago, a regionalne biura rozwoju są rozmieszczone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie.

Jako największy niezależny wytwórca energii wiatrowej w USA, Invenergy wraz z podmiotami stowarzyszonymi dysponuje obecnie 6 600 MW zakontraktowanej mocy w projektach związanych z energią wiatru, słońca i termalną, będących w fazie budowy lub eksploatacji. Więcej informacji na stronie www.invenergyllc.com.

Informacje o GE              

Firma GE (NYSE:GE) zajmuje się kwestiami o znaczeniu globalnym. Zatrudnia wybitnych fachowców i stosuje zaawansowane technologie, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami w obszarze energii, infrastruktury medycznej i transportowej, technologii użytkowych oraz usług finansowych. GE buduje, zasila energią, wprawia w ruch i leczy świat. Przemienia marzenia w rzeczywistość. GE po prostu działa. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej pod adresem www.ge.com.

GE Energy łączy pomysły i ludzi na całym świecie, tworząc zaawansowane technologie, aby dostarczać energię w sposób bardziej wydajny i ekologiczny. Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników w przeszło 100 krajach, a zróżnicowana oferta rozwiązań w zakresie produktów i usług oraz bogate doświadczenie w branży pomaga naszym klientom rozwiązywać ich lokalne problemy. Zapewniamy sektorowi energetycznemu technologie do zastosowania w dziedzinach takich jak gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel i energia jądrowa; przetwarzanie energii wiatrowej, słonecznej, biogazu i wodnej; zarządzanie energią i modernizacja sieci energetycznych. Oferujemy również zintegrowane rozwiązania dla branż intensywnie wykorzystujących energię i wodę, takich jak górnictwo, przemysł metalowy, morski, petrochemiczny, spożywczy i przemysł paliw niekonwencjonalnych.

Śledź GE Energy na Twitterze @GE_Energy.