W grudniu poprzedniego roku rozpoczął się nabór do projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”. Ma on pomóc w walce ze smogiem. Jednocześnie ważnym założeniem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Dofinansowanie objęło aż 95% wartości instalacji. W takiej sytuacji decyzja o OZE staje się prosta. Możliwość jego uzyskania mają właściciele domów jednorodzinnych.

Wśród dofinansowywanych źródeł odnawialnej energii są solary, fotowoltaika, kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Do wyboru jest całe mnóstwo technologii, które pozwolą jednocześnie na zastąpienie starych kotłów węglowych nowoczesnymi rozwiązaniami grzewczymi oraz ograniczenie rachunków za prąd. Jednocześnie miasto dba, by montowane instalacje były najwyższej jakości (np. fotowoltaika musi być wyposażona w optymalizator mocy, a minimalna moc modułów nie może być niższa od 280Wp).

Obecnie trwa kolejny etap programu. Osoby, które się do niego zakwalifikowały mają opracować uproszczone audyty, które będą szacować obciążenie cieplne budynku.  Ma on być potrzebny do montażu pomp ciepła (zarówno do ogrzewania domu, jak i ciepłej wody użytkowej) oraz kotłów na biomasę. Według informacji udostępnionych na stronie Urzędu Miasta Tychy, dotacje zostaną przyznane ponad 700 wnioskodawcom.

net metering

Tychy to jedno z miast, które podejmują realne działania w walce o czyste powietrze. Jakiś czas temu zwiększono kwotę dofinansowania na wymianę kotłów węglowych na gazowe, podłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej lub instalację pomp ciepła. W ten sposób można było uzyskać wsparcie o wartości aż 80% całej inwestycji. Do połowy grudnia była także dostępna możliwość uzyskania dofinansowania na termomodernizację budynków mieszkalnych.

W styczniu tego roku zamontowano czujniki antysmogowe. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się już we wrześniu ubiegłego roku, głównie na budynkach jednostek gminnych i szkołach. Bieżące informacje o jakości powierza w mieście można sprawdzić w miejskiej aplikacji mobilnej Treespot Tychy. Bezpłatne oprogramowanie jest w stanie nawet wysłać powiadomienie do użytkownika, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła (ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego stężenia średniego 24-godzinnego: 200μg/m3 lub poziom alarmowy stężenia średniego 24-godzinnego: 300 μg/m3).

Źródło: UM Tychy

 

 

Redakcja GLOBEnergia