Tyle energii z PV jeszcze nie było!

Wtorek 9 kwietnia, oprócz pięknej pogody, która bardziej pasowała do czerwca czy lipca, niż do początku wiosny, przyniósł też największą do tej pory generację energii z fotowoltaiki.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • 9 kwietnia padł rekord generacji energii z fotowoltaiki.
  • W szczytowym momencie fotowoltaika dostarczałą 50% całej polskeij energii elektrycznej.
  • W przyszłości można się spodziewać kolejnych rekordów. 

Polskie sieci energetyczne donoszą, że w ostatni wtorek (9 kwietnia) został pobity rekord generacji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Między godziną 13:00 a 14:00 fotowoltaika w naszym kraju oddała do sieci rekordowe 10 530 MWh. Jest to najwyższy wynik średnio-godzinowy do tej pory. Kilkadziesiąt minut wcześniej osiągnięto maksymalną generację chwilową – o godzinie 12:15 mieliśmy 10 650 MWh prądu z fotowoltaiki.

Rekordowy wtorek

Początek tygodnia (7, 8, 9 kwietnia) cały był korzystny pod względem fotowoltaiki. Według danych energy.instrat niedzielę i poniedziałek panele słoneczne dostarczyły odpowiednio 17,3% oraz 16,6% energii do sieci. W rekordowy wtorek sama fotowoltaika między 12:00 a 13:00 odpowiadała za 50% całej polskiej produkcji. W ujęciu całej doby – panele słoneczne wygenerowały 18,9% energii elektrycznej w kraju. 

To imponujący wynik, który świadczy o dynamicznym rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Wzrost generacji z PV jest napędzany przez kilka czynników:

  • Szybki przyrost mocy zainstalowanej – w 2023 roku w Polsce uruchomiono ponad 4,8 GW nowych mocy PV (według danych ARE). Na koniec stycznia 2024 roku łączna moc zainstalowana PV w Polsce wynosiła około 17,1 GW.
  • Dobre warunki pogodowe – 9 kwietnia był słonecznym dniem z wysoką temperaturą, co sprzyjało generacji z PV.

Profil produkcji energii elektrycznej 9 kwietnia. Źródło: energy.instrat.pl

Dobre wieści

Rekordowa generacja z PV to dobra wiadomość dla Polski. Oznacza, że coraz więcej energii elektrycznej jest produkowane z czystych i odnawialnych źródeł, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza. Warto również podkreślić, że fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna dla Polaków. Dotacje do instalacji PV sprawiają, że fotowoltaika jest atrakcyjną inwestycją dla wielu osób.

Możemy więc spodziewać się, że w przyszłości rekordy generacji z PV będą ustanawiane coraz częściej. To dobry trend, który oznacza, że Polska zmierza w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia