Tylko Polska nie dostarczyła Komisji Europejskiej Długoterminowej Strategii Renowacji



Z opublikowanego w grudniu 2021 roku dokumentu Komisji Europejskiej „Analiza krajowych długoterminowych strategii renowacji” wynika, że tylko Polska nie dostarczyła Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Dla Polski oznacza to odcięcie od środków finansowych UE, które można byłoby wykorzystać na kluczowe inwestycje w obszarze efektywności energetycznej. Do sprawy odniosła się Konfederacja Lewiatan oraz Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Długoterminowa Strategia Renowacji Budynków, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, przedstawia kompleksową diagnozę wyzwania, jakim jest poprawa efektywności energetycznej sektora budowlanego oraz prezentuje ścieżkę osiągnięcia wielkoskalowej i głębokiej renowacji zasobów budowlanych w Polsce w podziale na lata 2030, 2040 i 2050. W dokumencie zawarte są rekomendacje dotyczące dalszego kształtowania polityki publicznej w obszarze wsparcia renowacji budynków, a także trzy scenariusze (w tym scenariusz rekomendowany) termomodernizacji zasobów budowlanych do 2050 roku.

Na potrzeby określenia rekomendowanego scenariusza renowacji zasobów budowlanych do 2050 roku, w strategii przeanalizowano trzy ścieżki inwestycji w termomodernizację budynków w Polsce. Jako rekomendowaną wskazano ścieżkę łączącą szybki wzrost skali płytkiej termomodernizacji ze stopniowym upowszechnianiem głębokiej termomodernizacji w perspektywie do 2030 roku. Pozwoli to na wsparcie masowej wymiany źródeł ogrzewania służącej poprawie jakości powietrza w najbliższych latach, jednocześnie tworząc podstawy do osiągnięcia powszechnej głębokiej termomodernizacji budynków spójnej z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie w kolejnych dekadach (w tym poprzez termomodernizację etapową) - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do strategii.

Według scenariusza rekomendowanego do 2050 roku, 66 proc. budynków zostanie doprowadzonych do standardu pasywnego, a 21 proc. do standardu energooszczędnego. Pozostałe 13 proc. budynków, których z przyczyn technicznych lub ekonomicznych nie da się tak głęboko zmodernizować, trafią do przedziału efektywności 90-150 kWh/(m2•rok). W scenariuszu średnie tempo renowacji wynosi około 4 proc., przy czym tempo głębokiej termomodernizacji do najwyższego standardu nie przekracza istotnie 3 proc., a ten poziom jest osiągany dopiero po 2035 roku, co zapewnia wystarczający czas do zbudowania odpowiednich kompetencji i potencjału wśród dostawców niezbędnych rozwiązań technologicznych. 

Polska nie przedstawiła strategii komisji, organizacje apelują

Czarne chmury zawisły nad implementacją Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków w Polsce. Była wiceminister Anna Kornecka poinformowała na Twitterze, że strategia była już ukończona i gotowa od przedstawienia.

Konfederacja Lewiatan zaapelowała do decydentów krajowych o jak najszybsze przesłanie do Komisji Europejskiej Długoterminowej Strategii Renowacji oraz wdrożenie działań w niej przewidzianych. Z podobnym postulatem zaapelowało w listopadzie ubiegłego roku 19 organizacji branży budowlanej, w tym Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO. Organizacje złożyły do Premiera Mateusza Morawieckiego apel o jak najszybsze przyjęcie przez rząd dokumentu.

Krajowe strategie nie zostały przedłożone Komisji Europejskiej w planowanym terminie czyli do 10 marca 2020 roku z powodu pandemii COVID-19. 26 krajów zdążyło to zrobić do 1 października 2021 roku. Mimo wagi dokumentu, Polska nadal nie podjęła decyzji o przesłaniu dokumentu do Komisji Europejskiej. 

Polska mogłaby zostać największym beneficjentem w UE w tym zakresie. Deklarowana kwota dla Polski z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 1,6 mld euro (ok. 7,3 mld zł) działania związane z poprawą efektywności energetycznej - wskazuje Konfederacja Lewiatan.

Termomodernizacja daje oszczędności

W obecnym kryzysie energetycznym, gdy rosną ceny energii, gazu i węgla, inwestycje w termomodernizację powinny być kluczem w walce z ubóstwem energetycznym. Nie bez przyczyny, unijna strategia zwana Falą Renowacji budynków jest motorem napędowym tych planów. Budynki zużywają bowiem 40 proc. energii i generują 36 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. 

Jak pokazuje raport Politechniki Warszawskiej „Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)” koszt użytkowania przeciętnego domu o powierzchni 125 m2 wybudowanego w latach 80-tych to ok. 5 600 zł rocznie. Gdyby został on poddany kompleksowej termomodernizacji, koszty użytkowania zmniejszyłyby się o 60% do ok. 2300 zł rocznie. Konfederacja Lewiatan zauważa, że obecnie rosną też gwałtownie ceny najtańszego paliwa jakim jest węgiel. W stosunku do zeszłego roku, w składach, zdrożał on o 60 proc.

Ponadto, termomodernizacja budynków może stworzyć dodatkowo 85 tys. miejsc pracy, co w kontekście decyzji Rządu RP o zamykaniu kopalń ma ogromne społeczne znaczenie.

Jak wynika z raportu UN Global Compact Network Poland na temat jakości powietrza w Polsce, w naszym kraju znajduje się aż 33 z 55 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Niska emisja odpowiada aż za 46 proc. emisji pyłu PM10 i za 84 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dla porównania, transport drogowy to odpowiednio 8 i 1 proc. Największa redukcja szkodliwych emisji na przestrzeni ostatnich lat została osiągnięta w procesach przemysłowych za sprawą sukcesywnie wdrażanych regulacji unijnych. Teraz czas na budynki i nie ma innego rozwiązania, by zmniejszyć smog i sprostać planom Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu. 

- Na temat korzyści z termomodernizacji powiedziano już chyba wszystko, również nasza branża, czyli producenci wełny mineralnej wskazują same pozytywy tego procesu. Teraz najważniejsze to zwrócić wszystkim uwagę co możemy stracić, gdy do Polski nie wpłynie kilka lub kilkanaście miliardów złotych w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 na poprawę efektywności energetycznej budynków. To byłaby ogromna strata dla użytkowników, bo bez termomodernizacji słabo ocieplonych domów koszty ogrzewania będą coraz wyższe, a ludzie wrócą do opalania węglem, co będzie katastrofalne dla jakości powietrza - komentuje Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Henryk Kwapisz podkreślił, że jest to szczególnie ważne, gdyż będzie się zmieniać struktura zatrudnienia w sektorze górnictwa i ludzie mogliby znaleźć nową pracę. Wystarczy dać szansę, aby rynek pracy związany z termomodernizacją budownictwa rozwinął się na podobnym poziomie, jak w przypadku sektora fotowoltaiki. 

Źródło: Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, Konfederacja Lewiatan, Ministerstwo Rozwoju I Technologii

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia