Wyre Tidal Energy Project zostanie zlokalizowany pomiędzy Fleetwood a Knott’s End, w pobliżu hrabstwa Lancashire u wybrzeży północno-zachodniej Anglii. Projekt był opracowywany przez kilka ostatnich lat.

Będzie obejmował 160 MW-ową elektrownię, wykorzystującą energię pływów morskich, zdolną do wyprodukowania do 400 GWh energii w ciągu roku. Projekt ten jest unikalny, ponieważ imituje rzeczywiste cykle pływów, co powoduje minimalną ingerencję w środowisko.

Projekt Wyre zainicjował Bob Long – dyrektor zarządzający w Natural Energy Wyre, natomiast jego konstrukcja jest efektem współpracy wiodących firm sektora energetycznego, takich jak: Mott Macdonald, BAM Nuttall, Arcadis oraz Andritz Hydro.

Jestem zachwycony zaangażowaniem Atlantis w ten ważny projekt – oświadczył Long. Firma ta posiada na swoim koncie spore osiągnięcia w obszarze wykorzystania pływów morskich oraz znakomity zespół specjalistów, który może teraz rozwinąć projekt w szybkim tempie. Jest to inicjatywa, która zapewni ochronę przed powodzią w regionie narażonym na niebezpieczeństwo ze strony podnoszącego się poziomu wód morskich.

Tim Cornelius, dyrektor naczelny Atlantis, dodaje, że przedsięwzięcie daje możliwość rozwoju zdecydowanie opłacalnego projektu, reprezentującego wysoką wartość dla konsumenta. Lokalizacja obiektu oferuje wiele korzyści lokalnej społeczności z terenów przyległych poprzez pobudzenie rozwoju ekonomicznego, jak również ochronę środowiska przyrodniczego.

Atlantis uważa, że projekt jest w pełni zgodny z zaleceniami, jakie wydał polityk Charles Hendry i które zakładają wzrost tempa rozwoju w sektorze, jak również idzie w parze z ambicjami ministra spraw zagranicznych, które obejmują powszechnie dostępną, niezawodną dostawę energii ze szczególnym uwzględnieniem krajowego łańcucha dostaw. Dodatkowo projekt wpasowuje się w strategię rządową, która dotyczy pobudzenia rozwoju ekonomicznego na północy Anglii, jak również przyczynia się do rozwoju i regeneracji brytyjskich miast.

Opracowano na postawie: Renewable Enery Magazine

Zdjęcie główne: Atlantis Resources Limited