Urząd Dozoru Technicznego zajmuje się akredytowaniem organizatorów szkoleń i certyfikacją instalatorów mikroinstalacji i małych instalacji, a także instalacji odnawialnego źródła energii: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła oraz płytkich systemów geotermalnych.

W związku z zagrożeniem epidemicznym, egzaminy nadające instalatorom uprawnienia zostały odwołane na najbliższe dwa miesiące. Co powinny zrobić osoby, którym wcześniej kończą się uprawnienia?

Egzaminy odwołane!

Na stronie internetowej Urzędu Dozoru Technicznego, można znaleźć informację:

Uprzejmie informujemy, że w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, przez najbliższe 2 miesiące nie będą przeprowadzane egzaminy dla instalatorów OZE. Szczegółowe informacje na temat odwołanych terminów egzaminów znajdują się w BIP UDT, w zakładce „Egzaminy OZE/Terminy egzaminów”. W najbliższym czasie zostaną ogłoszone dodatkowe terminy, po 12 maja 2020 r. Dokonane wpłaty zostaną zaliczone się na poczet opłat za przeprowadzenie egzaminu w kolejnych terminach.

W związku z zagrożeniem epidemicznym zostały odwołane szkolenia z zakresu fotowoltaiki i pomp ciepła, które miały odbyć się między 17.03 a 12.05.2020.

Egzamin z zakresu systemów PV, który miał się odbyć 19.05.2020 jest dalej w planach.

Sytuacja jest nadzwyczajna i sam fakt odwołania szkoleń i egzaminów nie jest niczym dziwnym. Niemniej jednak także w sprawach niższej wagi powinna być przyjęta ustawa, która prolonguje uprawnienia na czas utrudnień – nie tylko UDT, ale wszelkie inne, których w okresie epidemii nie można odnowić – komentuje sytuację Bogdan Szymański – prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Co powinny zrobić osoby, którym wcześniej kończą się uprawnienia?

Według informacji, które Redakcja uzyskała od rzecznika prasowego UDT, wszystkie osoby, którym w najbliższym czasie kończą się uprawnienia, powinny kontaktować się z Urzędem Dozoru Technicznego indywidualnie. Grupowe egzaminy nie będą organizowane, jednak jest szansa indywidualnego zorganizowania egzaminu dla osób w szczególnej sytuacji.

Redakcja GLOBEnergia