UE chce przyspieszyć rozwój OZE. EHPA: Potrzebny unijny akcelerator pomp ciepła


W ramach REPowerEU Unia Europejska chce przyspieszyć rozwój projektów OZE oraz nowoczesnych technologii grzewczych, które pomogą uniezależnić Europę od importu paliw kopalnych. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) chwali propozycje, ale podkreśla, że potrzebne są szczegóły działań. Może w tym pomóc “unijny akcelerator pomp ciepła”.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła zapowiadany plan uniezależnienia krajów Unii Europejskiej od Rosji oraz dostarczanych przez nią surowców. Działania te mają związek z wojną w Ukrainie. Plan REPowerEU stawia m.in. na inwestycje w efektywność energetyczną oraz w nowe instalacje OZE. Komisja ma w planie także przyspieszenie rozwoju pomp ciepła. Dzięki podwojeniu planowanego rocznego tempa wprowadzania pomp ciepła w pierwszej połowie tego okresu, UE doprowadziłaby do zainstalowania 10 mln pomp ciepła w ciągu kolejnych pięciu lat. Pozwoliłoby to zaoszczędzić 12 mld m³ gazu na każde 10 mln pomp ciepła zainstalowanych w gospodarstwach domowych. Tak ambitne cele będą wymagały szybkiego zwiększenia skali całego łańcucha dostaw.

EHPA proponuje powstanie w EU akceleratora pomp ciepła 


Europejska organizacja pomp ciepła wskazuje, że w "REPowerEU" właściwie podwojono poziom ambicji, informując o potrzebie dwukrotnego zwiększenia rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat. W końcu doceniono możliwości, jakie oferują te urządzenia - zauważa organizacja. Już w 2015 roku EHPA wskazywała, że 54 miliony pomp ciepła mogą znacząco zmniejszyć zależność energetyczną Europy od paliw kopalnych w sektorze grzewczym. Co od tego momentu dokonała Unia Europejska?

W 2020 roku w Strategii UE dotyczącej integracji systemów energetycznych (sector coupling) zasugerowano potrzebę elektryfikacji ogrzewania dużej części europejskich budynków mieszkalnych i komercyjnych, co doprowadziło do ustalenia celu w postaci około 50 milionów pomp ciepła zainstalowanych do 2030 roku. Ambicje w tym zakresie wymagałyby rocznego wzrostu liczby zamontowanych pomp ciepła o około 16 proc. w ciągu tej dekady.

Warto także przypomnieć, że 3 marca 2022 roku Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) stwierdziła, że "przyspieszenie przewidywanego wdrożenia poprzez podwojenie obecnego tempa instalacji pomp ciepła w UE pozwoliłoby zaoszczędzić dodatkowe 2 mld m3 gazu w ciągu pierwszego roku”.

- W końcu korzyści płynące z pomp ciepła dla społeczeństwa o obniżonej emisyjności zostały w pełni docenione. Szybko potrzebujemy jak najszerszego wsparcia, aby zmniejszyć zależność od energii kopalnej w sektorze ogrzewania. Podwojenie obecnego poziomu sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat to minimum, aby uniezależnić obywateli UE od energii ze źródeł kopalnych - komentuje Thomas Nowak, Sekretarz Generalny EHPA.

Sekretarz Generalny EHPA dodał, że w 2021 roku sprzedaż pomp ciepła wyniesie 2 mln sztuk rocznie, a podwojenie sprzedaży do 2026 roku oznaczałoby zainstalowanie około 16,5 mln dodatkowych urządzeń w ciągu najbliższych pięciu lat.

Statystyki EHPA wskazują, że na koniec 2021 roku w UE było zainstalowanych około 17 milionów pomp ciepła. Szacuje się, że w roku 2022 przybędzie 2,5 mln sztuk urządzeń, następnie 2,9 mln (2023), 3,4 mln (2024), 3,7 mln (2025), by w roku 2026 osiągnąć liczbę 4 mln. W rezultacie w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie zainstalowanych 16,5 mln jednostek, a w 2026 roku całkowite zasoby wyniosą ponad 33,5 mln, co przybliży UE do 50 mln do 2030 roku.

- Wzywamy Komisję do wdrożenia tego przyspieszenia poprzez ustanowienie "unijnego akceleratora pomp ciepła", który rozważy wszystkie środki niezbędne do ułatwienia instalacji pomp ciepła i uczynienia ich przystępnymi cenowo dla użytkowników końcowych oraz do odpowiedniego dostosowania przepisów. Zaangażowanie użytkowników końcowych będzie nam potrzebne, aby transformacja energetyczna zakończyła się sukcesem - dodał Nowak.

EHPA podkreśla, że branża jest gotowa do działania. Organizacja jest gotowa określić szczegóły przyspieszenia wdrażania pomp ciepła we współpracy z ustawodawcami europejskimi i krajowymi.

Źródło: EHPA, Komisja Europejska

Zobacz również