UE wspiera inwestycje w kolektory słoneczne na Podlasiu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

kolektory słoneczne

Urząd Marszałkowski w Białymstoku poinformował o dotacji Unijnej wysokosci 35,4 mln zl na instalacje solarne. Kolektory trafią do 19 gmin w tym województwie.

Gminy zostaly wyłonione na drodze konkursu. Te, które do tej pory podpisały umowy na inwestycje solarne to: Goniądz, Grajewo, Narewka, Hajnówka, Krynki, Radziłów, Turosn Kościelna i Zabludów. Instalacje solarne umieszczane będą na domach mieszkańców i budynkach użyteczności publicznej. W sumie będzie to 1100 budynków prywatnych i 32 obiekty publiczne. Inwestycje w powyższych 8 gminach siegna wysokosci 19,1 mln zl, z czego ponad 70% to środki Unijne z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wartość całego projektu obejmującego 19 gmin to kwota prawie 50 mln zl.
 

Jedna z objętych programem jest gmina Radziłów. Sekretarz gminy –  Maria Jankowska poinformowała, iż montaż pierwszych kolektorów ma nastapić juz w najbliższych dniach. W sumie w gminie kolektory znajdą się na dachach 220 gospodarstw w 34 miejscowosciach. Mieszkańcy korzystający z programu dofinansowania zobowiązali się do wpłaty środków własnych wysokości 22% całego projektu.
Kolektory słoneczne będą slużyły do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w miesiącach letnich. Władze gminy spodziewają się po projekcie korzyści ekonomicznych dla mieszkanców oraz zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska produktami ubocznymi spalania węgla i drewna, które są głównym paliwem grzewczym w zimowym sezonie.
Źródlo: WNP