Układ hybrydowy: Kondensacyjny kocioł gazowy współpracujący z pompą ciepła.

Popularność pomp ciepła typu powietrze/woda z roku na rok jest coraz większa. Duże zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła można zaobserwować nie tylko w budynkach nowo powstałych, ale także w jednorodzinnych budynkach modernizowanych. Jednym z rozwiązań, które znajdą zastosowanie dla nowych i starszych budynków będzie hybrydowa pompa ciepła. Jest to system grzewczy, który łączy z sobą ekologiczną formę produkcji energii cieplnej pompy ciepła z dużą wydajnością drugiego źródła ciepła.

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych

Podziel się

Jak działa hybrydowy system grzewczy?

Hybrydowy system grzewczy składa się z pompy ciepła oraz kondensacyjnego kotła gazowego. Takie rozwiązanie najbardziej sprawdza się w przypadku rozbudowy istniejącej instalacji, w której jest zamontowany kondensacyjny kocioł gazowy. Rozszerzenie instalacji o pompę ciepła pozwala na uniezależnienie się od paliwa gazowego, a jednocześnie posiadanie dwóch źródeł ciepła z których jedno można pracować niezależnie w przypadku ewentualnej awarii drugiego. 

Hybrydowe systemy grzewcze charakteryzują się także niezawodnością oraz efektywnością. Wysoką efektywność układu grzewczego zapewnia pompa ciepła, która dzięki pobranej darmowej energii
z środowiska może wytworzyć nawet czterokrotnie więcej energii cieplnej niż ilości energii elektrycznej, która potrzebna jest do jej pracy. Kocioł gazowy pełni funkcję szczytowego źródła ciepła wspomagając pompę ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych, gdy jej wydajność spada lub pracuje jako jedyne źródło ciepła przy skrajnie niskich temperaturach.

Przykład instalacji z hybrydową pompą ciepła i kotłem. Źródło: Viessmann

Podstawowym źródłem ciepła do ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody użytkowej jest pompa ciepła, natomiast szczytową energię cieplną dostarcza kocioł gazowy. Za sterowanie całym układem grzewczym odpowiedzialna jest automatyka pompy ciepła, która steruje algorytmem współpracy pompy z kotłem, decydując które urządzenie powinno pracować w danym momencie.

Vitocal 250-AH oraz Vitocal 250-SH - hybrydowe pompy ciepła Viessmann

W ofercie firmy Viessmann znajdziemy dwa urządzenia dedykowane do pracy w układzie hybrydowym: monoblokową pompę ciepła Vitocal 250-AH oraz pompę ciepła w wersji Split - Vitocal 250-SH. Hybrydowe pompy ciepła posiadają w jednostce wewnętrznej zabudowany zawór mieszający, którego zadaniem jest utrzymywanie wymaganej temperatury zasilania instalacji niezależnie czy aktualnie pracuje kocioł czy pompa ciepła. Zabudowany zawór mieszający ułatwia także montaż jednostki wewnętrznej
w modernizowanej kotłowni.

Hybrydowa pompa ciepła Vitocal 250-SH współpracująca z kondensacyjnym kotłem gazowym Vitodens 200-W. Źródło: Viessmann

Eco Select – przełączanie pomiędzy trybami pracy

Urządzenia hybrydowe firmy Viessmann posiadają system Hybrid Pro Control – zintegrowany menedżer energii, który steruje systemem grzewczym zarówno zgodnie z warunkami ogólnymi, takimi jak temperatura zewnętrzna lub temperatura zasilania, jak i również zgodnie z indywidualnymi ustawieniami. Mogą to być ceny energii, ilość wytwarzanej energii elektrycznej, emisja CO2 lub zapotrzebowanie na ciepło.

Menadżer energii. Źródło: Viessmann

Użytkownik urządzenia samodzielnie podejmuje decyzję jaką strategię regulacji ma przyjąć pompa ciepła. Można na przykład wybrać, czy w trybie ekonomicznym urządzenie będzie automatycznie korzystać z aktualnie najtańszego źródła energii albo czy system hybrydowy pracuje w trybie ekologicznym z najniższą emisją CO2. Algorytmy sterowania systemem Hybrid Pro Control dostępne są aplikacji ViCare, w której użytkownik może sterować swoim hybrydowym systemem grzewczym z dowolnego miejsca.

Funkcje sterowania algorytmem pracy systemu Hybrid Pro Control dostępne w aplikacji ViCare. Źródło: Viessmann

Cechy hybrydowych pomp ciepła Viessmann:

  • Prosta integracja z istniejącym systemem grzewczym, w tym z istniejącym kotłem grzewczym
     w przypadku modernizacji
  • Zintegrowany system zarządzania energią zapewnia przejrzystość w zakresie zużycia energii
     i kosztów
  • Niezawodna praca z maksymalną wydajnością - nowy układ hydrauliczny jednostki wewnętrznej Hydro AutoControl®, ze zintegrowanym czujnikiem przepływu objętościowego i obejściem (bypass) zapewnia zawsze optymalny przepływ wody grzewczej, pozwalając jednocześnie na oszczędność miejsca montażu
  • Niezwykle cicha praca umożliwia umieszczenie w dowolnym miejscu na działce (Super Silent)
  • Aktywne chłodzenie w lecie dzięki funkcji chłodzenia
  • Zintegrowana bramka internetowa do zdalnej obsługi instalacji przez aplikację ViCare

Materiał przygotował Marcin Walos – wykładowca Akademii Viessmann

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych