Ukończono montaż modułów na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie o mocy 70 MW

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Górnicy stawiają na OZE

Projekt realizuje ZE PAK, największy, prywatny producent energii węglowej w Polsce, w konsorcjum z jedną z firm działających na rynku fotowoltaicznym. Energetyka słoneczna ma być jednym z elementów transformacji podmiotu węglowego, który przyczyni się do odejścia od węgla brunatnego.

- Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości – powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

Zainstalowano ponad 150 tys. modułów

Farma powstała w gminie Brudzew, a jej mocy wynosi 70 MW. Jednym z odbiorców energii elektrycznej będzie m.in. Grupa Polsat Plus. Instalacja składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu. Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie farmy zaangażowano m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z OZE. Wartości inwestycji wynosi 163,8 mln zł netto, które pochodzą ze środków prywatnych.

- Inwestycja była realizowana w bardzo szybkim tempie – prace przygotowawcze rozpoczęto 4 listopada 2020 roku, prawomocne pozwolenie zamienne na budowę uzyskaliśmy 12 lutego 2021 roku, wtedy też rozpoczęliśmy montaż konstrukcji farmy. Montaż modułów trwał od 12 kwietnia do 11 sierpnia br. Zawiadomienie o zakończeniu budowy wysłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Turku 19 sierpnia 2021 roku, a 26 października 2021 roku farma uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie ION wystawione przez ENERGA-OPERATOR S.A., co daje 355 dni od rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania certyfikatu ION - poinformował Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu konsorcjum.

Elektrownia w Brudzewie jest pierwszym w Polsce modułem wytwarzania energii typu D, który przeszedł certyfikacje ION według nowego kodeksu sieciowego NC RfG. Do budowy elektrowni, oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA. Palety po modułach fotowoltaicznych zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli.

Zielona energia z Brudzewa popłynęła dwa dni przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 26, zwanego „szczytem ostatniej szansy” dla świata na porozumienie w sprawie zatrzymania globalnego ocieplenia. Inwestor informuje, że według wyliczeń farma fotowoltaiczna w Brudzewie, przyczyni się do zmniejszenia wzrostu temperatury atmosfery. Rocznie elektrownia ma produkować ok. 68 188 MWh, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton CO2 rocznie. - W tym kontekście należy pamiętać, że obecne wysokie ceny energii to między innymi efekt gigantycznego wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2 – w ciągu ostatniego roku koszt emisji 1 tony CO2 wzrósł o 156 proc. z 22,98 euro za tonę do ok. 59 euro – czytamy w komunikacie.

Źródło: ZE PAK

Zobacz również