Ułatwmy sobie życie i obniżmy koszty za pomocą cyfryzacji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

ABB cyfryzacja

Rozmowa z Krzysztofem Pałganem, Dyrektorem Handlowym ABB Sp. z o.o. Energa Operator wprowadziła pilotażowy program sieci inteligentnej na Helu, Ardagh Glass Poland inwestuje w rozdzielnicę, która wykorzystuje cyfrową komunikację, w zakładach działają systemy sterowania, pojawiają się już przymiarki do elektroenergetycznych stacji cyfrowych.

Czy można powiedzieć, że pewna bariera została przełamana i cyfryzacja w energetyce postępuje?
Krzysztof Pałgan, Dyrektor Handlowy ABB Sp. z o.o.: W ostatnich latach ten proces nabrał dynamiki. W Polsce trwa intensywna odbudowa i modernizacja układów przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, a to okazja na wdrażanie najnowocześniejszych, cyfrowych rozwiązań.

Co skłania operatorów, dystrybutorów, właścicieli zakładów do nowych rozwiązań?
Wiadomo, że każdy szuka oszczędności. Inwestycja w sygnał cyfrowy to nie tylko pozbycie się metrów i kilometrów kabli, zwiększenie wygody i wolnego miejsca, ale przede wszystkim realne zyski finansowe. Prosty przykład: jeden wyłącznik Emax 2 może objąć kontrolą do 15 aparatów zainstalowanych na odpływach. W jednym z naszych budynków biurowych w Bergamo przynosi to około 12 tys. euro oszczędności rocznie. Wszystko dzięki optymalizacji działania systemów wentylacji i klimatyzacji. To oczywiście skala mikro, mały wycinek możliwości, ale wyobraźmy sobie oszczędności w dużej, rozbudowanej instalacji przy zastosowaniu nie tylko wyłączników, ale i innych cyfrowych urządzeń.
Cyfryzacja w energetyce daje ogromne możliwości. Daje niezawodność poprawiając dostępność układu. Oferuje bezpieczeństwo, na przykład poprzez możliwość skuteczniejszego, selektywnego eliminowania niesprawnych układów sieci oraz gwarantuje optymalizację – szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie majątkiem sieciowym, czy zarządzanie cyfrowe procesem produkcyjnym, co przekłada się na zmniejszone koszty produkcji.

Energetycy mają zaufanie do tego typu rozwiązań?
Poziom akceptacji takich rozwiązań jest moim zdaniem nawet wyższy niż u energetyków w zachodniej Europie. Na rynku pojawiła się rozdzielnica UniGear Digital z funkcjami cyfrowymi, która już się cieszy sporym zainteresowaniem. To pokazuje, że rośnie zaufanie również do tych pierwotnych funkcji energetycznych, czyli przetwarzania prądu i napięcia nie analogowo, a cyfrowo. Ułatwmy sobie życie i zaoszczędźmy – to argument, który pojawia się bardzo często.

Co nie zmienia faktu, że pytania „czy bać się cyfryzacji?” również przewijają się w branży.
Oczywiście, i nie należy się temu dziwić. Sygnał cyfrowy steruje lotami, siecią przesyłania, wytwarzania i dystrybucji. Pojawiają się również pytania, w jakim stopniu powinniśmy sobie pozwolić na dalszą cyfryzację, aby była ona bezpieczna? Uważam jednak, że są źle postawione. Powinniśmy pytać, czy możemy sobie pozwolić na to, aby nie stosować takich rozwiązań w energetyce i przemyśle? Czy ze względów finansowych mogą sobie na to pozwolić operatorzy i odbiorcy, czy stać na to nasze środowisko? Prawda jest taka, że konsumpcja energii rośnie z roku na rok, a to zmusza to szukania nowych, efektywniejszych rozwiązań. Od cyfryzacji nie uciekniemy, nie ma takiej możliwości. Podam przykład samochodów. Kiedy wzrosło nasze zaufanie do komputerów zainstalowanych w samochodach, producenci mogli sobie pozwolić na szukanie jeszcze lepszych rozwiązań, które podniosły komfort, bezpieczeństwo i ekonomię jazdy. Obecnie komputer w wielu przypadkach jest niezbędny do wykorzystania wszystkich parametrów silnika i utrzymania standardów jazdy, do których wszyscy się przyzwyczailiśmy. Podobny proces zachodzi teraz w energetyce.

Dlatego też firma ABB zdecydowała się skupić na tym aspekcie podczas tegorocznych targów ENERGETAB?
Chcemy pokazać, że jesteśmy innowacyjną firmą, która odpowiada na zmieniające się wymagania klientów i wpisuje się w najnowsze trendy, coraz bardziej wkraczające w nasze życie, również w obszarze energetyki. Wyłączniki, zabezpieczenia, falowniki, rozdzielnice średniego napięcia – to są urządzenia, z których istnienia statystyczny Kowalski, ten końcowy odbiorca energii elektrycznej, zapewne nie zdaje sobie sprawy. Ale to one powodują, że możemy spać spokojnie: kiedy się obudzimy, światło się zapali. Cyfryzacja z kolei powoduje, że większy komfort mają również osoby po drugiej stronie, czyli operatorzy, dystrybutorzy i właściciele zakładów. Na tym skupimy naszą ofertę.

Źródło: Firma ABB