Ulewy i brak prądu – wtorkowy przypadek w Toronto
Około 100 mm deszczu spadło we wtorek w największym mieście Kanady. Ulewa spowodowała przerwy w dostawie elektryczności do tysięcy mieszkańców Toronto. Co się stało?
Podziel się
- We wtorek 16 lipca w Toronto miała miejsce historyczna ulewa. Na metr kwadratowy spadło tam około 100 litrów deszczu.
- Nawalne opady spowodowały przerwy w dostawie prądu do ponad 160 tysięcy mieszkańców.
- Ekstremalne zjawiska pogodowe, jak burze czy upały, stanowią wyzwanie dla systemów energetycznych.
100 mm opadów deszczu spadło we wtorek 16 lipca w Toronto, największym mieście Kanady. Jeden milimetr opadów oznacza, że na metr kwadratowy spada jeden litr wody. 100 mm to 100 litrów na każdy metr – tyle deszczu rozkłada się w Toronto zwykle na cały lipiec. Wtorkowe oberwanie chmury trwało zaledwie około 3,5 godziny. Ekstremalne warunki pogodowe spowodowały nieprzewidziane przerwy w dostawie prądu.
Duży deszcz, duże straty
Około 167 tysięcy osób mieszkających w Toronto nie miało dostępu do energii elektrycznej z powodu wtorkowej ulewy. Według komunikatu opublikowanego na stronie miasta we wtorek o godzinie 17:30 wciąż ponad 100 tysięcy odbiorców nie miało prądu, a dokładny przewidywany czas naprawy wszystkich usterek nie był znany.
Na swoich kontach w serwisie X przedsiębiorstwa zajmujące się systemem energetycznym miasta (Hydro One i Toronto Hydro) informowały, że istnieją nieznane czynniki, które mogą mieć wpływ na prace naprawcze, ale prace nad przywróceniem dostępu do energii dla wszystkich mieszkańców trwają. Zachęcały też mieszkańców Toronto, którzy nie zostali dotknięci przerwami w dostawie prądu, do oszczędzania energii, jeśli to możliwe, aby zmniejszyć obciążenie systemu elektroenergetycznego.
Przerwy w dostawach wpłynęły nie tylko na gospodarstwa domowe czy biura, ale również na transport, uniemożliwiając działanie sygnalizacji świetlnej, co dodatkowo utrudniło poruszanie się po zalanych drogach.
Nawałnica spowodowała również inne straty: zalane budynki, parki, kliniki, utrudnienia w ruchu pociągów, zniszczenia prywatnego mienia. Numery alarmowe odnotowały więcej zgłoszeń wskutek deszczu, ludzie wzywali pomoc z powodu zalanych ulic, potrzebowali wsparcia przy wydostawaniu się z samochodów lub niedziałających wind. Tylko w sprawie zalanych piwnic telefon dzwonił ponad 700 razy.
Pogoda utrudnia pracę systemu
Przerwy w dostawie energii elektrycznej w Toronto spowodowane były bardzo ulewnym deszczem. Na takie zjawiska nie zawsze da się przygotować, więc trzeba liczyć się z pewnymi stratami, kiedy już wystąpią i radzić sobie z nimi po fakcie. Nie oznacza to jednak, że nie należy brać pod uwagę występowania coraz silniejszych zjawisk pogodowych przy planowaniu systemów energetycznych – zwłaszcza, że zachodzące zmiany klimatu zwiększają ich częstotliwość.
Ekstremalna pogoda miała też prawdopodobnie wpływ na wystąpienie blackoutu na Bałkanach, który wystąpił po południu 21 czerwca i objął zasięgiem cztery kraje. Ta sytuacja – dużo poważniejsza niż kryzys w Toronto, wyniknęła prawdopodobnie z upałów, które zwiększyły zapotrzebowanie na energię elektryczną, co mogło przeciążyć sieć i spowodować przerwy w dostawie prądu na ogromnym obszarze.
Globalne ocieplenie powoduje częstsze, bardziej intensywne i ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, fale upałów, susze, powodzie i burze. Ekstremalna pogoda może znacząco wpłynąć na dostawy prądu. Powodować może zerwanie linii energetycznych przez silne wiatry i upadające drzewa. Upały mogą przeciążyć systemy klimatyzacyjne, prowadząc do zwiększonego zapotrzebowania na energię i potencjalnych awarii sieci. Zimowe nawałnice i obfite opady śniegu mogą z kolei uszkadzać linie energetyczne pod ciężarem lodu i śniegu, a także utrudniać dostęp do uszkodzonych miejsc dla ekip naprawczych. Wszystkie te zjawiska mogą prowadzić do przerw w dostawach prądu, czasami na dłuższe okresy, co podkreśla znaczenie solidnej i elastycznej infrastruktury energetycznej.
Źródło: New York Times, www.toronto.ca, Hydro One, Toronto Hydro