Ulga termomodernizacyjna jest ulgą podatkową, która została wprowadzona w Polsce w styczniu 2019 r. i dotyczy właścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych którzy zdecydowali się na przeprowadzenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatków, których wysokość nie przekracza 53 000 zł.

Zbliża się koniec roku, więc coraz bliżej są również rozliczenia podatkowe. Jak prawidłowo udokumentować wydatki w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Jak dokumentować wydatki?

Wydatki poniesione na przedsięwzięcie należy udokumentować za pomocą faktur. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień sprzedaży (datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi) określony na fakturze VAT. Jeżeli na fakturze VAT nie ma informacji o dniu sprzedaży przyjmuje się, że jest nim dzień w którym wystawiono fakturę.

Nie ma jednego, konkretnego wzoru i sposobu prawidłowego wypełnienia faktury, która spełni wymagania ulgi termomodernizacyjnej. Ważne jest jednak, aby zawierała ona elementy, które zostały wymienione na liście, na przykład: montaż pompy ciepła oraz zakup pompy ciepła wraz z osprzętem.

Bardzo ważne jest imię i nazwisko wymienione na fakturze. Musi ono należeć do podatnika, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, w którym wykonywane jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Na co zwrócić uwagę?

  • Zwróć uwagę, aby imię i nazwisko wskazane na fakturze zgadzało się z danymi właściciela lub współwłaściciela budynku jednorodzinnego, w którym wykonywane jest przedsięwzięcie
  • Zwróć uwagę na datę. W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczyć można tylko wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r.
  • Zwróć uwagę na oznaczenie PKWiU. Oznaczenie powinno się pokrywać z przedsięwzięciami wymienionymi na liście przedsięwzięć, które można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Dowiedz się więcej!

We współpracy z magazynem GLOBEnergia firma Panasonic przygotowała trzy poradniki służące zwiększaniu świadomości na tematy środowiskowe związane z ogrzewaniem i planowaniem inwestycji w tym zakresie. W ramach cyklu poradników Panasonic przedstawi ważne informacje i porady dotyczące smogu, ulgi termomodernizacyjnej oraz nowej wersji programu Czyste Powietrze 2.0.

Wszystkie poradniki dostępne są do pobrania na stronie internetowej firmy Panasonic: https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/downloads/others/ oraz pod poniższymi linkami:

• Niska emisja – http://bit.ly/Panasonic_Niska_Emisja
• Czyste powietrze 2.0 – https://bit.ly/Czyste_powietrze_panasonic
• Ulga termomodernizacyjna – http://bit.ly/Panasonic_Ulga_Termomodernizacyjna

Redakcja GLOBEnergia