Ulga termomodernizacyjna – nie zapomnij o niej przy rozliczaniu PIT!

ulga termomodernizacyjna

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć z podatku nawet 53 000 zł (dla małżeństw do 106 tys. zł). Z ulgi korzysta się przy okazji rozliczania PIT-ów, bez konieczności spełniania skomplikowanych warunków, wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem domu. Jakie są kryteria i jak można stać się beneficjentem ulgi termomodernizacyjnej?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

ulga termomodernizacyjna

Podziel się

  • Od 15 lutego do 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe.
  • Ulga dotyczy termomodernizacji, dlatego nie ma możliwości odliczenia kosztów związanych z budynkami przed oddaniem ich do użytku.
  • Wybór przedsięwzięć, które obejmuje ulga, jest szeroki.

Od 15 lutego można składać zeznania podatkowe PIT. Koszty poniesione w związku z działaniami mającymi na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wydatki na wykonanie izolacji termicznej, wymianę okien, zakup materiałów i urządzeń, czy ogrzewanie to niektóre przykłady inwestycji, które kwalifikują się do ulgi.

Co można odliczyć w ramach podatku PIT?

Inwestycje, które kwalifikują się do ulgi, uwzględnia odpowiedni wykaz. Można również uzyskać indywidualną interpretację od Krajowej Informacji Skarbowej, która oceni zgodność przedsięwzięcia z celami ulgi termomodernizacyjnej. Ulga obejmuje:

15 luty - rozpoczął się czas składania rozliczeń podatku PIT. Wszyscy podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację, mogą liczyć na benefity, które oferuje ulga termomodernizacyjna. Kto może skorzystać z ulgi? Sprawdź już teraz!

Szczegółową listę wydatków, które uprawniają do ulgi, znajdziesz w artykule: Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Pamiętajmy również, że możliwość częściowego odzyskania wydatków na cele termomodernizacyjne realizuje się przy rozliczeniu podatkowym na podstawie skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), opodatkowania liniowego (PIT-36L) oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Ulga termomodernizacyjna - najważniejsze informacje

Żeby przedsięwzięcie modernizacyjne mogło być objęte ulgą termomodernizacyjną, należy pamiętać o kilku kwestiach. Odliczanie kolejnych wydatków powinno następować na bieżąco, to znaczy osobno za każdy rok, w których trwa inwestycja, w ramach deklaracji rocznej PIT. Realizowane przedsięwzięcie nie może trwać dłużej niż trzy lata. Kupowane towary, produkty i usługi powinny być zawarte w wykazie materiałów i czynności możliwych do odliczenia w ramach ulgi. 

Należy pamiętać, że ulga termomodernizacyjna nie ma charakteru dopłat do przyszłych przedsięwzięć, tylko pozwala odzyskać już poczynione wydatki, dlatego w celu skorzystania z niej należy rozpocząć inwestycję. Co ważne, nie ma obowiązku rozpoczęcia go od audytu energetycznego. Oczywiście ulga termomodernizacyjna nie obejmuje dopiero powstających budynków. Dlatego, jeśli chcemy z niej skorzystać, wydatki trzeba ponosić po oddaniu budynku do użytkowania. Czas na rozliczenie podatku PIT mamy do 30 kwietnia.

Źródła: e-pity.pl, podatki.gov.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia