Aktualności Aktualności

Umowy dzierżawy gruntów pod PV i naturalne czynniki w pompach ciepła – GLOBEnergia+ 4/2019!

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia

Witamy wiosennie!

Kwiecień to w branży odnawialnych źródeł energii czas przygotowania do targów Intersolar w Monachium, które ruszają już w połowie maja! Na redakcyjną relację z tego wydarzenia możecie Państwo liczyć – jak zawsze! Dla nas kwiecień to czas kolejnych spotkań z samorządami i przygotowania do IV Branżowego Forum Fotowoltaicznego, które odbędzie się już 7 maja w Poznaniu. Jak co miesiąc mamy dla Was również ciekawe informacje zebrane w elektronicznym wydaniu GLOBEnergia+!

Naturalne czynniki przyszłością branży pomp ciepła

Na zakończonych już Targach ISH we Frankfurcie niemal każdy producent urządzeń grzewczych zaprezentował pompę ciepła. Dowodzi to stwierdzeniu, że producenci traktują pompy ciepła jako technologię przyszłości. Rynek czynników wykorzystywanych w pompach ciepła dynamicznie się zmienia. Obecnie firmy coraz częściej stawiają na naturalne czynniki, takie jak propan (R290), słyszymy także o pompach wykorzystujących CO2 (R744).
Dla Redakcji GLOBEnergia sytuację na rynku czynników w pompach ciepła skomentował Paweł Lachman.


Czytaj za darmo całe wydanie TUTAJ


Dwutlenek węgla nośnikiem energii geotermalnej!

Eksploatacja płynów geotermalnych wiąże się z licznymi problemami. Już na etapie planowania konieczne jest określenie czy zasoby ciepłych wód podziemnych posiadają wystarczającą wydajność do prowadzenia wydobycia i czy eksploatacja nie stanowi zagrożenia dla ujęć wód pitnych. Materiał przygotowany przez portal Termalni.pl

Wybór i umowa dzierżawy nieruchomości przeznaczonej na instalację fotowoltaiczną

Coraz częstszym widokiem w Polsce stają się instalacje fotowoltaiczne (PV) lokalizowane na gruntach, które wcześniej wykorzystywane były do produkcji rolnej. Aby móc zrealizować taką farmę, konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do działek, na których ma być zlokalizowana. Zapraszamy do analizy prawnej przygotowanej przez CCLaw

„Partnerstwo dla przyszłych pokoleń”. Nowoczesna koncepcja stoiska Viessmann na targach ISH

W terminie 11 - 15 marca 2019 roku, we Frankfurcie na Menem, odbyły się targi ISH. To najważniejsza na świecie impreza branżowa o tematyce budownictwa, klimatyzacji oraz energii odnawialnych. Przez trzy dni marca na „zielonym” stoisku Viessmann prezentowano nową strategię marki oraz innowacyjną ofertę produktową.

Plany rozwoju Geotermii Stargard!

Geotermia w Stargardzie (do 2016 roku Stargardzie Szczecińskim), jest drugą największą ciepłownią geotermalną w Polsce. Obecnie roczna produkcja ciepła kształtuje się obecnie ma poziomie ok. 200 tyś GJ przy mocy zainstalowanej wynoszącej 12 MW. Planowana jest dalsza rozbudowa instalacji, która znacząco zwiększy produkcję czystego ekologicznie ciepła. Jak trudne początki przerodziły się w intensywne plany na rozwój!

Zapraszam do lektury!