Unia importuje mniej gazu i ropy – dane za pierwszy kwartał 2024

W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku Europa sprowadziła spoza swoich granic mniej surowców energetycznych niż rok wcześniej. Ile wciąż importujemy i skąd?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Import gazu ziemnego w postaci gazowej i LNG spadł w pierwszym kwartale.
  • Z Rosji wciąż pochodzi blisko jedna piąta importowanego gazu ziemnego (w 2021 roku było to około 40%).
  • Ceny gazu ziemnego spadają po dużych wzrostach związanych z kryzysem energetycznym w 2022 roku.

95,5 miliarda euro – tyle były warte surowce energetyczne (oleje ropopochodne, LNG, gaz ziemny), które w pierwszy kwartale 2024 zostały zakupione przez Unię Europejską ze źródeł poza jej granicami. Import ropy i gazu wyniósł łącznie 183,8 miliona ton. Wydaje się, że jest to ogromna ilość, o wielkiej wartości. Jednak zarówno wartość importowanych surowców, jak i ich ilość spadły w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2023 roku. 

Gaz ziemny

Gaz ziemny to surowiec, który importuje się do UE w dwóch formach: gazowej oraz ciekłej (LNG – ang. liquified natural gas). Wartość importu gazu ziemnego w formie gazowej spadły w pierwszym kwartale o 56,8% (w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej). Jednocześnie ilość surowca zmniejszyła się jedynie o 11,7%. Sytuacja wygląda podobnie w postaci płynnego gazu ziemnego – wartość spadła o 54,1%, przy wolumenie zmniejszonym jedynie o 11,4%. 

Duży spadek wartości przy znacznie mniejszym spadku ilości pozwala wnioskować, że ceny gazu ziemnego w 2024 były znacznie niższe niż w 2023, kiedy na rynku gazu mocno odczuwalne były wciąż skutki inwazji Rosji na Ukrainę i konieczność przeorganizowania kierunków importu gazu, żeby uniezależnić się od rosyjskiego surowca. Spadek objętości sprowadzanego gazu wynika z redukcji zapotrzebowania państw członkowskich na ten surowiec.

Ropa i gaz łącznie

Gaz ziemny był w największej mierze odpowiedzialny za spadek importu – ilość i wartość olei ropopochodnych pozostała na stabilnym poziomie – 0,4% wzrostu wartości i 0,9% spadku ilości.

W ujęciu ogólnym wartość importu surowców (gazu w stanie ciekłym i gazowym oraz olei ropopochodnych) spadła o 26,4% w porównaniu do pierwszego kwartału 2023, a ich masa netto o 10,4%.

Skąd kupujemy surowce?

Duża część wymienionych surowców energetycznych importowanych do UE pochodziła w pierwszym kwartale bieżącego roku z Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Te dwa kraje odpowiadały łącznie za 30,7% importu produktów ropopochodnych (Norwegia 13,6%, USA 17,1%). W kontekście gazu ziemnego przoduje Norwegia, dostarczając Unii 46,6% importowanego surowca. Dominującym kierunkiem importu LNG są Stany Zjednoczone – pochodzi stamtąd 47,4% całego płynnego gazu, który trafia do Unii Europejskiej z innych miejsc na Ziemii. 

Jeszcze w 2021 roku 40% importowanego do UE gazu ziemnego pochodziło z Rosji. Obecnie jest to 17,3% gazu ziemnego i 17,7% LNG.

Innymi krajami, od których Unia kupuje surowce są Kazachstan (pochodzi stamtąd 10,9% importowanych produktów ropopochodnych) i Algieria (19,7% importowanego gazu ziemnego i 9,9% LNG).

Źródło: Eurostat

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia