Aktualności Aktualności

Unilever obala mity i stawia na 100% OZE

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

unilever, odnawialne źródła energii

Unilever to międzynarodowa, holendersko-brytyjska firma, produkująca artykuły żywnościowe środki czystości i higieniczne. Unilever zrzesza ponad 400 marek znanych na całym świecie.

Pomimo tego, że firmę wielokrotnie krytykowano przez organizacje ekologiczne i antyglobalistyczne (Greenpeace czy PETA), teraz zmienia podejście do ekologii. Firma chce zdjąć z siebie łatkę tej, która zatruwa środowisko.

Historia Unilever liczy już ponad 80 lat. Według businessgreen – to najstarsza firma, która postanowiła postawić na odnawialne źródła energii.

Według oficjalnych informacji, które pojawiają się w mediach zachodnich, wszystkie siedziby firmy w Wielkiej Brytanii pozyskują w 100% energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Firma poinformowała, że ​​od kwietnia, w 15 brytyjskich siedzibach kupuje energię z farmy wiatrowej Lochluichart na Highlands w Szkocji na Morzu Północnym. Farma wiatrowa jest własnością i jest zarządzana przez holenderskiego dewelopera Eneco.

Unilever UK jest według umowy dedykowanym konsumentem energii wyprodukowanej w tej farmie wiatrowej. Farma wiatrowa zbudowana jest z 23 turbin wiatrowych i produkuje rocznie 165 GWh energii. Na potrzeby Unilever UK przeznaczonych jest około 87% produkcji. Pozostała część energii jest sprzedawana do lokalnego sprzedawcy energii.

To nie jedyny ruch firm Unilever w kierunku ekologii. Na początku tego roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podpisano umowę z firmą GenECO na wykorzystanie biometanu w pięciu lokalizacjach firmy Unilever w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Tym sposobem wszystkie lokalizacje firmy w Wielkiej Brytanii są obecnie zasilane w 100% z certyfikowanych źródeł energii odnawialnej.

Nigel McManus, szef Eneco Energy Trade UK, potwierdził: "Energia wytwarzana przez farmę wiatrową Lochluichart będzie dostarczała energię elektryczną do większości lokalizacji firmy Unilever w Wielkiej Brytanii przez następne kilka lat”.

McManus dodał również:  „Pomożemy również Unileverowi w angażowaniu się w nadchodzący, inteligentny, elastyczny rynek energii w celu dalszego obniżenia kosztów i emisji dwutlenku węgla".

Nie tylko Unilever

Wiadomość dotycząca firmy Unilever jest najnowszą informacją z sektora dużych koncernów, które stawiają na OZE. W ostatnim tygodniu Grupa LEGO ogłosiła, że roczne zapotrzebowanie na energię zostanie zaspokojone dzięki oficjalnemu otwarciu projektu wiatrowego Burbo Bank Extension. Równocześnie Tesco potwierdziło, że podpisano umowę z grupą RE100, na dostarczanie w 100% energii ze źródeł odnawialnych.

Źródło: businessgreen.com