Pod koniec lat 70. w hrabstwie Mendocino w Kalifornii nastąpił gwałtowny wzrost upraw konopi indyjskich i wykorzystywania w tym celu energii elektrycznej produkowanej przez off-grid`owe instalacje fotowoltaiczne. Cztery dekady temu uprawa konopi indyjskich w Kalifornii była nielegalna, więc cała działalność musiała być utrzymana w pełnej konspiracji.

33 stany zalegalizowały medyczną marihuanę

Obecnie w USA 33 stany zalegalizowały medyczną marihuanę, a 10 stanów i dystrykt Kolumbia dopuszcza zażywanie marihuany do celów rekreacyjnych. Popyt na wysokiej jakości marihuanę wiążę się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, co obciąża kosztowo producentów i sieć publiczną. Fotowoltaika wspiera przedsiębiorców uprawiających konopie indyjskie, obniżając rachunki za prąd i przyczyniając się do bardziej ekologicznej uprawy.

3 etapy uprawy konopi

Siew nasion, roślinność i okres kwitnienia. Nasiona po zasianiu zanim pojawią się łodygi i liście potrzebują naświetlania przez 24h przez maksymalnie cztery tygodnie. Po pojawieniu się łodyg i liści uprawa potrzebuję naświetlania przez 18h, żeby przejść do ostatniego etapu tj. kwitnienia. W trakcie ostatniego etapu kwiaty muszą być naświetlane przez zaledwie 12h każdego dnia. Po 60 dniach okresu kwitnienia rośliny są gotowe do zbioru.

Sztuczne światło wykorzystywane w większym stopniu w uprawach w szklarniach i pomieszczeniach wytwarza dużo ciepła, które jest regulowane przez systemy HVAC. Ponadto konopie indyjskie podczas wzrostu wydzielają parę wodną, która może być przyczyną pojawienia się niszczącej uprawy pleśni. Dlatego systemy osuszania to bardzo ważny element uprawy.

Wysoka energochłonność uprawy konopi indyjskich

Legalizacja marihuany w niektórych stanach Ameryki skłoniła niektórych inwestorów do upraw na zewnątrz. Jednak przedsiębiorcy częściej decydują się na uprawy w pomieszczeniach, żeby lepiej kontrolować specjale warunki niezbędne do uprawy konopi, optymalizować plony i jakość produktu końcowego. Wg różnych szacunków do uprawy tylko czterech sadzonek konopi indyjskich potrzeba równowartości energii potrzebnej do zasilenia aż 29 lodówek Side by Side.

Żeby zapewnić optymalne warunki do wzrostu roślin inwestor musi korzystać z zaawansowanych systemów HVAC  w celu zachowania kontroli poziomu wilgotności, dwutlenku węgla i temperatury. Ponadto uprawa konopi indyjskich wymaga energii elektrycznej do zasilenia systemu nawadniania (pomp wodnych), wentylatorów, osuszaczy, urządzeń niezbędnych do przetwarzania surowca, jak również do zasilenia sprzętu biurowego i urządzeń do pakowania.

Wszystkie te czynniki powodują, że koszty energii elektrycznej niezbędnej do uprawy są głównym kosztem dla każdego inwestora, co wpływa na rentowność inwestycji. Wg badań przeprowadzonych przez Evana Millsa w 2011 r., wyprodukowanie 1 kg marihuany wiąże się z emisją ok. 4600 kg CO2. Inne źródła szacują, że ta branża odpowiada za emisję ponad 15 milionów CO2 w skali roku.

Prąd z darmowej energii słonecznej wspiera uprawy konopi

Legalizacja uprawy konopi indyjskich w niektórych stanach Ameryki i zwiększony popyt na tę

używkę wiązał się z zwiększonym popytem na energię elektryczną. Dlatego fotowoltaika w znacznym przyczyniła się do rozwoju tego segmentu biznesu ponieważ zapewniała plantatorom energię elektryczną z darmowej energii słonecznej przez cały okres uprawy. W stanach, w których uprawa konopi została zalegalizowana, lokalni dostawcy energii odczuli wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Na przykład w ponad półmilionowym Denver, w stanie Kolorado aż 4% całkowitego zapotrzebowania na energię w mieście pochodziło z uprawy konopi.

Według przedsiębiorców zajmujących się uprawą konopi, uprawa na wolnym powietrzu wiąże się z około osiemnastokrotnie niższym zużyciem energii niż uprawa w pomieszczeniu. Jednak uprawa na zewnątrz oznacza niższą kontrolę nad temperaturą i wilgotnością, której nie można regulować. W związku z powyższym efekt końcowy czyli marihuana może być niższej jakości, co wpłynie na niższy popyt i niższe zyski. Wykorzystując fotowoltaikę do zasilania systemów oświetleniowych i HVAC, przedsiębiorcy znacznie obniżają rachunki za energię oraz zmniejszają emisje gazów cieplarnianych. Naturalna uprawa konopi zasilana przez bezemisyjne źródło energii.

Nowy trend w uprawie konopi – fotowoltaika z magazynem energii

Trendem, który w ostatnich latach jest obserwowany to integracja instalacji fotowoltaicznej z magazynami energii elektrycznej. Magazyny energii są nieocenione w przypadku zaniku zasilania i jednoczesnym utrzymaniu włączonych świateł. Bez wystarczającego oświetlenia rośliny zaczynają kwitnąć zbyt wcześnie, co wpływa na niższe zbiory a tym samym straty finansowe. Inną opcją, która jest wykorzystywana przez przedsiębiorców to wykorzystywanie magazynów energii w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię, wówczas mogą zaoszczędzić na kosztowanych opłatach za zapotrzebowanie, które funkcjonują w USA i mogą stanowić od 30 do 70% rachunku za energię. Ponadto połączenie fotowoltaiki i magazynów energii jest potwierdzeniem prowadzenia zrównoważonej uprawy, co wpływa na pozytywne decyzję klientów końcowych.

Kolejne przykłady ze świata pokazują jak szerokie zastosowanie ma energia produkowana przez systemy fotowoltaiczne. Każdy amerykański biznesmen, który chcę maksymalizować zyski ze sprzedaży wysokiej jakości marihuany wie, że musi zainwestować w fotowoltaikę.

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia