Gmina Świętajno to kolejny samorząd, który zmodernizował system grzewczy w niektórych swoich budynkach. Inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

 

– Będzie nie tylko nowocześnie, ale przede wszystkim ekologicznie. Modernizacja dotyczy systemu ciepłowniczego w Świętajnie i Spychowie oraz termomodernizację budynków użyteczności publicznej – tak mówił 31 grudnia 2010 podczas podpisywania umowy dofinansowania projektu wójt gminy Janusz Pabich.

 

I tak po kilkunastu miesiącach inwestycja została zakończona. W czwartek, 22 marca dokonano uroczystego otwarcia kotłowni w Świętajnie, która jest jednocześnie zwieńczeniem całego projektu realizowanego w gminie Świętajno.

 

– Jesteśmy dumni z tej inwestycji – mówił do zebranych na uroczystości otwarcia Janusz Pabich. – Gmina, dzięki wsparciu środkami Unii Europejskiej, zaoszczędzi na ogrzewaniu kilkaset tysięcy złotych rocznie.

 

Podobna kotłownia powstała w Spychowie, gdzie tak jak w Świętajnie, zainstalowano kotły opalane zrębkami. Dodatkowo budynek Szkoły Podstawowej w Świętajnie został ocieplony i wymieniono nowe okna i drzwi. Podobne prace wykonane w miejscowym ośrodku zdrowia. Gmina postanowiła także skorzystać z energii słonecznej. Na dachu budynku Zespołu Szkół w Spychowie zostały zamontowane 35 kolektorów słonecznych. Kolejne 50 kolektorów powstało na dachu kotłowni w Świętajnie. Modernizacji doczekał się też budynek urzędu gminy, gdzie zostały wymienione okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe.

 

– Całość inwestycji, to nie tylko nowoczesna kotłownia z dwoma piecami na drewniane zrąbki – Wymieniliśmy także sieci doprowadzające ciepło do odbiorców, a także przeprowadziliśmy termomodernizację obiektów użyteczności publicznej – wyjaśniał wójt. – Tak, jak zapowiadałem jest nowocześnie i ekologicznie.

 

Źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie