17 grudnia 2015r. oddano do użytku swoją farmę wiatrową o mocy 30 megawatów (MW).

Budowa farmy wiatrowej trwała 11 miesięcy. Mieszcząca się w zachodniej Polsce, w gminie Krobia i Poniec (województwo wielkopolskie), farma wiatrowa Poniec II wyprodukuje 82 gigawatogodziny (GWh) energii elektrycznej rocznie. Taka ilość odpowiada zużyciu energii przez 40 000 polskich gospodarstw i spowoduje obniżenie emisji około 79 000 ton metrycznych CO2 do atmosfery z konwencjonalnych elektrowni opalanych węglem.

Nowa farma wiatrowa jest wyposażona w dziesięć turbin typu AW116/3000 o mocy 3 MW każda, o średnicy wirnika wynoszącej 116 metrów. Turbiny są zamontowane na 120 metrowych wieżach betonowych, w technologii, która sprawdziła się na pobliskiej farmie wiatrowej Krobia I, z którą nowa farma dzieli stację elektroenergetyczną i miejsce podłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zwiększyć naszą obecność w sektorze energii wiatrowej w Polsce, gdzie planujemy realizować kolejne projekty – oświadczył Rafael Mateo, Dyrektor Generalny ACCIONA Energía.

Obiekt Poniec II o mocy 30 MW to trzecia farma wiatrowa postawiona przez spółkę. W sumie to już ponad 100 MW mocy zainstalowanej przez spółkę w Polsce.

ACCIONA posiada w Polsce jeszcze dwie inne farmy: Golice (38 MW) w województwie lubuskim, działającej od 2011r., i wcześniej już wspomnianej farmy Krobia I (33 MW), działającej od 2013r.

Źródło: ACCIONA Energia