Maine jest stanem najbardziej uzależnionym od oleju opałowego ze wszystkich pozostałych. Ponad 60 procent z 550 000 gospodarstw domowych wykorzystuje tam olej opałowy jako podstawowe źródło do ogrzania domów. Użytkowanie oleju niesie ze sobą nie tylko ryzyko występowania zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. To także ryzyko wybuchu i konieczność przechowywania paliwa w odpowiednich warunkach. Wysoka jest także sama jego cena.

Czysta energia elektryczna w Maine

Na szczęście Maine może się poszczycić czystym wytwarzaniem energii elektrycznej! Już ponad połowa energii jest generowana w zeroemisyjnych hydroelektrowniach oraz elektrowniach wiatrowych. Dodatkowo, ustawa podpisana 26.06.2019 wyznaczyła cel, by do 2050 roku 100% energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Ustawa zakłada także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Maine o 45 procent do 2030 r. i o 80 procent do 2050 r.

Wraz z podpisaniem tej ustawy Maine zapoczątkowało nową erę czystej energii i przywództwa energetycznego powiedziała nowa gubernator – Janet Mills.

 

gubernator Janet Mills

źródło: maine.gov

Podpisana ustawa dąży do przyspieszenia zmian sektora grzewczego i instalacji do 20 000 pomp ciepła rocznie. Całościowo do 2025 roku ma być zainstalowane do 100 000 pomp. Wprowadzenie zmian ma także pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa.

Według Michaela Stoddarda, dyrektora wykonawczego Efficiency Maine Trust, administratora programów efektywności energetycznej stanu, w ciągu ostatnich kilku lat instalowano rocznie średnio 7500 pomp ciepła, co dało łącznie 35 000 w ciągu ostatnich pięciu lat.

Gubernator Mills twierdzi, że wprowadzenie pomp ciepła zwiększy niezależność stanu od paliw kopalnych. Ustabilizuje też koszty energii i wesprze efektywność energetyczną, co przyczyni się do przyciągnięcia młodych rodzin i wykwalifikowanych pracowników na teren stanu.

Duże potencjalne oszczędności

Efficiency Maine oferuje właścicielom domów rabat w wysokości 500 dolarów na pojedynczą pompę mini split i nawet do 750 dolarów przy zakupie dwóch jednostek. Lista dostępnych modeli zawiera jednostki z firm takich jak Carrier, Daikin, Fujitsu, LG, Mitsubishi, Panasonic i wielu innych producentów.
Efficiency Maine twierdzi, że gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić na paliwie od 300 do nawet 600 dolarów rocznie, wymieniając kocioł olejowy na pompę ciepła. Dodatkowo, wielkoskalowe zastosowanie pomp ciepła jako nowego obciążenia sieci, pomogło by obniżyć jednostkowy koszt jej eksploatacji.
Jak twierdzi jeden z przedstawicieli firmy energetycznej Enera Maine, każde 1000 dodanych pomp ciepła, mogłoby obniżyć stawkę przesyłu i dystrybucji nawet o 300 000 USD rocznie.

Plan wdrażania celu

Pomimo potencjalnych oszczędności w eksploatacji sieci oraz uniknięcia kosztów paliwa, urzędnicy ze stanu Maine przyznają, że zainstalowanie 100 000 pomp ciepła w ciągu pięciu lat będzie trudne. W wywiadzie dla Greentech Media, Stoddard z Efficiency Maine przedstawił plan realizacji założonego celu: Effiiency Maine zwiększy działania marketingowe oraz będzie koncentrować się na szkoleniach i rozwoju siły roboczej. 450 małych firm w Maine zapewni instalację i serwis pomp ciepła.

Effiiency Maine oraz MaineHousing pragną się także skupić na uboższych mieszkańcach stanu. MaineHousing przeznaczy dodatkowe środki dla klientów programu pomocy energetycznej Low Income Home Energy Assistance, a Efficiency Maine stworzy wielopoziomowy system z korzystniejszymi rabatami przy zakupie pomp ciepła dla mieszkańców o niskich i średnich dochodach. Dodatkowo, Efficiency Maine może zaoferować mikrokredyty na zakup pomp ciepła dla gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Trudności?

Ciągłym problemem w rozwoju pomp ciepła, nie tylko w Maine, ale w wielu innych miejscach, także w Polsce, jest przekonanie, że pompy ciepła nie będą działać w niskich temperaturach.

To ważny element edukacji, który my i wszyscy inni, którzy są zainteresowani promowaniem pomp ciepła, musimy wciąż podnosić- powiedział Stoddard z Efficiency Maine.

Dodał, że problem polega także na tym, że wiele z dotychczasowych badań nad wydajnością pomp ciepła koncentruje się na regionach o bardziej umiarkowanym klimacie niż Maine.

Prawdą jest, że starsze modele i modele zaprojektowane w klimacie południowym lub środkowoatlantyckim nie działają tak dobrze w panujących tutaj bardzo niskich temperaturach. Ale te, które promujemy, świetnie spisują się w tych temperaturach.

śnieg w Maine

źródło: greentechmedia.com

Według Stoddarda, ​​wysokowydajne pompy ciepła w zimnym klimacie będą nadal wytwarzać ciepło do temperatury zewnętrznej -10 lub -15 stopni Fahrenheita (do -26 °C). “Tracą część swojej wydajności na tym poziomie, ale nadal wytwarzają ciepło”.

Myślenie strategiczne o elektryfikacji sektora grzewczego ma sens z perspektywy energetycznej, redukcji emisji zanieczyszczeń, a także z perspektywy portfela! Inwestycja pozwoli na spełnienie warunków założonych w niedawno podpisanej ustawie. Poprawi też jakość życia mieszkańców, a w szczególności wdychanego przez nich powietrza. A same pompy ciepła? Wciąż się rozwijają. Pozyskiwanie ciepła w rejonach zimnego klimatu staje się coraz bardziej możliwe i opłacalne ekonomicznie. Inwestycje założone w Maine pozwolą to udowodnić!

Źródło: greentechmedia.com

Redakcja GLOBEnergia