Tesla wyjątkowo odporna na kradzieże

Produkowane przez Elona Muska pojazdy mają wiele zalet. Tesla jest szybka, ekonomiczna i przyjazna dla środowiska naturalnego. Okazuje się, że wehikuły tej marki mają jeszcze jedną, ogromną zaletę –  niezwykle trudno je ukraść.

Każdy pojazd jest podłączony do aplikacji, która na stałe monitoruje jego położenie przy pomocy sygnału GPS. Zarówno właściciel, jak i policja mogą w takim wypadku z łatwością śledzić przestępców, którzy nie zdają sobie sprawy z tej opcji.

Aby kradzież się powiodła, musi być wykonana za pomocą ataku hakerskiego. Tak też dzieje się na terenie Europy. Tylko w ten sposób pojazd staję się „niewidzialny” dla nawigacji i trudny do wyśledzenia.

Przestępcy są w stanie wirtualnie przejąć kontrolę nad kluczykami, by za ich pomocą uruchomić Teslę. Następnie niszczą znajdujący się w środku chip, który odpowiada za nawigację. W 2017 roku znaleziono pojazd tej marki rozebrany na części, który został przewieziony z Holandii do Niemiec. To sugeruje, że za całym procesem stała dobrze zorganizowana grupa przestępcza.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w USA. Według raportu opublikowanego kilka dni temu przez FBI, na 115 zgłoszonych przypadków kradzieży Tesli, 112 zostało odnalezionych i zwróconych właścicielom.

Wygląda na to, że zarówno ograniczony zasięg pojazdów Tesli, jak i ich duża rzadkość czynią z nich mało atrakcyjny obiekt kradzieży. Jednocześnie amerykańscy przestępcy „nie przystosowali” się do specyficznych zabezpieczeń, w jakie wyposażone są samochody tej marki. Trzy lata temu jednemu z właścicieli udało się nawet samodzielnie wyśledzić swoją Teslę za pomocą smartfona z Tesla App. Z pomocą lokalnej policji, auto zostało odzyskane w zaledwie kilka godzin.

Niestety, FBI przewiduje, że za jakiś czas również w USA amatorscy złodzieje Tesli zostaną zastąpieni przez osoby, które potrafią ominąć jej zabezpieczenia.

Elon Musk odniósł się do sprawy poprzez udostępnienie filmu, który mówi jak bezpiecznie postępować z zakupioną Teslą. Najprostszym sposobem ochrony przed kradzieżą jest zwyczajne trzymanie kluczy w etui odpornym na fale, przez co hakerzy nie mają do nich dostępu.

Źródło: Electrek

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia