Ustawa chroniąca odbiorców energii z podpisem prezydenta. Co musisz wiedzieć?

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Regulacje wprowadzają tańszą energię przy określonych limitach zużycia. Przewidywany jest też dodatek elektryczny dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jest to kolejna ustawa wprowadzająca mechanizmy ochrony odbiorców energii i konsumentów ciepła przed wysokimi cenami w obecnym sezonie grzewczym. Ten może być szczególnie trudny ze względu na panujące warunki na rynku energetycznym, ale i sytuację w gospodarce. Ze względu na szalejącą inflację Polakom ciężej jest opłacać rachunki za rosnące koszty mediów.

Limity związane z konsumpcją energii elektrycznej

Polskie gospodarstwa domowe nie zapłacą wyższych rachunków za energię do limitu 2 tys. kWh w skali roku. Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Jedynie nadwyżka ponad limit, odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3 tys. kWh, będzie rozliczana zgodnie z taryfą wyznaczoną na 2023 roku.

Rozwiązanie ma zachęcić gospodarstwa domowe do oszczędzania energii elektrycznej. Utrzymanie poziomu 2 tys. kWh może być trudne dla osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych.

Autorzy projektu wskazują, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta 17 mln gospodarstw domowych. Te rozwiązanie będzie kosztować rząd około 23 mld zł.

Bonus za oszczędzanie energii elektrycznej

Te gospodarstwa domowe, które w 2023 roku zużyją nie więcej niż 90 proc. energii w porównaniu z 2022 rokiem, w 2024 roku otrzymają specjalny upust w wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 roku.

Dodatek elektryczny

Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku, tak jak w innym formach wsparcie, będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Warto podkreślić, że dodatku nie otrzymają prosumenci, czyli gospodarstwa domowe korzystające z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Według danych ARE za sierpień, tych w Polsce było w sumie 1,13 mln. 

Źródło: gov.pl

Zobacz również