Aktualności Aktualności

Ustawa o OZE skierowana do Senatu! Sejm przyjął ustawę odrzucając poprawki.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podczas  głosowania i dyskusji nad projektem Nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i innych ustaw zdecydowano, że kolejna nowelizacja ustawy ma przynieść rozwianie wszelkich wątpliwości i nieprecyzyjnych zapisów. Ministerstwo Energii nie chciało na tym etapie prac przedłużać procedowania tego dokumentu. Jak wyglądało głosowanie?

Odrzucono poprawki

Przed głosowanie podjęto decyzję o odrzuceniu m. in poprawki zgłoszonej przez klub Platformy Obywatelskiej, która miała poprawić zapisy obecnej ustawy w zakresie amortyzacji i nie premiować rozwiązań, które w korzystnej sytuacji stawiały instalację używanych wiatraków.


Czytaj więcej o modzie na używane wiatraki - TUTAJ


Odrzucono też poprawkę polegającą na umożliwieniu modernizacji elektrowni wiatrowych w zakresie zwiększania ich mocy. Nie zdecydowano się również na rozszerzenie systemy FiT i FiP o nowe technologie (obecnie dotyczą one tylko biogazowni i elektrowni wodnych). Odrzucono wnioski mniejszości aby wdrożyć ustawę bez dodatkowych opóźnień – nie doprecyzowano momentu rozliczeń w systemie aukcyjnym, nie wydłużono o 12 miesięcy okresy na budowę instalacji wygranych w aukcjach, nie zwiększono też ceny referencyjnej dla biogazownii o mocy do 500 kW o 660 zł/MWh i nie uwzględniono poprawki dotyczącej zasad termicznego przekształcania odpadów.

Zgodność jednak była - nie przedłużać!

Kluby poselskie były jednak zgodne co do tego, że nie należy odkładać w czasie dalszego procedowania ustawy o OZE i uwzględnienie spornych kwestii pozostawiono na kolejną nowelizację. Podczas głosowania nad projektem, na 430 głosujących posłów, przeciwnych było tylko dwóch. Jeden – Zbigniew Ziobro wstrzymał się od głosu.


Jak wyglądały obrady nad ustawą w Sejmie - TUTAJ


Szybkie tempo procedowania ustawy o OZE daje szansę na to, że kolejna aukcja OZE odbędzie się jeszcze w tym roku. To właśnie poprawa zapisów dotyczących funkcjonowania systemu aukcyjnego była podstawowym zadaniem aktualnej nowelizacji.

Oprócz samego systemu aukcyjnego i regulacji w temacie dopuszczalnego poziomu pomocy publicznej, zmiany dotyczą inwestycji w elektrownia wiatrowe. Obecna nowelizacja naprawia i porządkuje zasady inwestowania w elektrownie wiatrowe po przyjętej w 2016 roku ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Czas na Senat, a potem na Prezydenta!

Na tym etapie prac, ustawa trafi do Senatu. Jeśli senatorowie zdecydują się na wprowadzenie poprawek, to ustawą zajmie się po raz kolejny Sejm. Po tym ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.