Ustawa o OZE z poprawką parasolową trafiła do Senatu

Do Senatu RP trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma umożliwić realizację programów parasolowych i grantowych dotyczących montażu lub zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, na zmianach może skorzystać ok. 94 tys. prosumentów. Ta część właścicieli mikroinstalacji PV będzie miała wydłużony czas na wejście do systemu opustów.

Podziel się
Jak wynika ze strony Senatu, 28 stycznia projekt ustawy, czyli zaledwie dzień po uchwaleniu przez Sejm, trafił do izby wyższej parlamentu i został mu nadany nr druku 622. Senat mógłby zająć się ustawą w trakcie następnego posiedzenia zaplanowanego na 16-17 lutego. Do momentu publikacji artykułu na stronach Senatu opublikowano porządek obrad. Zgodnie z procesem legislacyjnym, Senat ma 30 dni od przekazania ustawy na ustosunkowanie się do niej.
Źródło: Senat
Zgodnie z założeniami nowelizacji, osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 roku umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem w ramach projektów parasolowych i grantowych, a dodatkowo złożyła prawidłowo i skutecznie wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do dnia 31 grudnia 2023 roku będzie mogła dokonać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach - tj. w systemie opustów.
Projekt trafił do Sejmu 21 stycznia br., a prace nad nim były prowadzone w iście ekspresowym tempie, ponieważ pierwsze czytanie odbyło 24 stycznia, drugie 26 stycznia a trzecie zaledwie dzień później. W trakcie dyskusji w Sejmie posłowie opozycji zarzucali rządzącym ,,łatanie” poprzedniej nowelizacji ustawy OZE z 29 października 2021 roku wprowadzającej wartościowe rozliczenie prosumentów (tzw. net-billing), która w ich opinii likwidując korzystny system opustów zahamuje rozwój fotowoltaiki w Polsce. Wśród listy zarzutów znalazło się brak wystarczających inwestycji w sieci elektroenergetyczne, co pozwoliłoby na przyłączenie większej ilości instalacji PV, a także nie wykorzystywanie w należyty sposób środków pochodzących ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.
Sejm uchwalił ustawę w dniu 27 stycznia 2022 roku niemal jednogłośnie. Za głosowało 457 posłów, 2 wstrzymało się od głosu (Stanisław Tyszka – Kukiz’15 oraz Katarzyna Kretkowska – Lewica).
W ciągu ostatnich lat obserwowany jest dynamiczny rozwój OZE, w tym fotowoltaiki, której moc zainstalowana przekroczyła 7 GW, a liczba prosumentów przekroczyła 800 tys. To efekt m.in. takich programów jak Mój Prąd czy szerokim systemom wsparcia, w tym aukcjom OZE.
Źródło: Senat
Polecane
NaszEauto: możliwa korekta programu, czyli krok w dobrą stronę

“Żegnamy 10H”. Ustawa wiatrakowa oficjalnie przyjęta przez rząd
