Po tegorocznej aukcji OZE, w Polsce mają powstać nowe instalacje, a wśród nich wiatraki o mocy 2,5 GW. Jednak tym momencie, swego rodzaju barierą w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, jest restrykcyjna zasada dotycząca odległości. To ona budzi bardzo duże wzburzenie w branży, która liczy na jej zniesienie. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała korektę w przyszłej kadencji.

Zasada 10H

Zasada 10H nie pozwala na lokalizowanie turbin wiatrowych, w mniejszej odległości od zabudowań niż 10-krotność ich całkowitej wysokości. Przez wprowadzenie takiego zapisu, część inwestycji została zamrożona.

Nowelizacja ustawy OZE wprowadziła już jedną zmianę, która nieco złagodziła ten zapis. Mianowicie, projekty, które uzyskały pozwolenia na budowę przed wejściem w życie ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, mogą zostać zrealizowane.

Czego oczekuje branża?

Według Janusza Gajowieckiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zniesienie zasady 10H wobec elektrowni wiatrowych na lądzie jest kluczową kwestią nie tylko z punktu widzenia branży, ale całej polskiej gospodarki. Co więcej, pozostawienie tej zasady w takiej postaci, w jakiej obecnie się znajduje, może uniemożliwić przyrost mocy wiatrowych na lądzie w ramach nowych projektów. Wpłynie też na obecnie działające farmy, których modernizacja w przyszłości zostanie poważnie utrudniona.

Branża oczekuje, że zasada 10H zostanie zniesiona. Wypatruje też specustawy dla morskich farm wiatrowych. Zgodnie z polityką energetyczną Polski, morska energetyka wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego Polski już w 2025/2026 r. Z kolei do 2040 roku, na morzu ma być zainstalowane aż 10 GW mocy wiatrowych. Takie plany wymagają odpowiednich regulacji prawnych, których w tym momencie brakuje. W związku z tym, branża niecierpliwie czeka na specustawę.

Co na to Minister Emilewicz?

Podczas spotkania z dziennikarzami w ubiegłym tygodniu w Poznaniu, minister przedsiębiorczości i technologii zasygnalizowała możliwość złagodzenia zasady 10H w przyszłej kadencji.

Według Jadwigi Emilewicz, deklaracje o korekcie zasady 10H i ewentualne umożliwienie realizacji odpowiedzialnych społecznie inwestycji wiatrowych na lądzie należy odbierać łącznie z informacją, że priorytetem jest wprowadzenie gwarancji zachowania praw o stanowieniu przestrzeni wokół społeczności lokalnych wsi i praw tychże społeczności do udziału w podejmowaniu decyzji o lokalizacji turbin wiatrowych.

Jak Minister przedsiębiorczości zaznaczyła dla Dziennika Gazeta Prawna, istnieją takie tereny, gdzie lokalizacja wiatraków jest możliwa. Jako dobry przykład podała tereny górnicze, np. rekultywowane obszary wschodniej Wielkopolski. W ramach korekty, rząd chce przedstawić dodatkowe rozwiązania ochronne dla społeczności lokalnych, tak aby ich jakość życia nie ucierpiała w związku z budową siłowni w dalszej okolicy.

Specustawa

O konieczności wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej, wspominał wiceminister energii Krzysztof Kubów, podczas debaty „Morskie farmy wiatrowe – program energetyczny czy gospodarczy?”, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Jesionce.

Trwają prace nad zmianami regulacji prawnych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, które rozpoczęły się na początku bieżącego roku. W ich zakres wchodzą między innymi wielomiesięczne konsultacje między zainteresowanymi inwestorami, stowarzyszeniami branżowymi oraz partnerami zagranicznymi. Na poziomie administracji rządowej trwają konsultacje z Wielką Brytanią i Danią.

Zdaniem wiceministra energii, uchwalenie ustawy o morskiej energetyce wiatrowej jest konieczne z uwzględnieniem dwóch grup inwestorów – posiadających już pozwolenia na sztuczne wyspy i pozwolenia środowiskowe lub tych, którzy w najbliższym czasie takie pozwolenia uzyskają oraz tych, którzy pozwolenia budowlane uzyskają dopiero po 2025 roku.

Czy energetykę wiatrową czekają pozytywne zmiany? Wkrótce się dowiemy!

źródła: Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Energii

Redakcja GLOBEnergia