Jak podało ISBnews, Michał Kurtyka – Minister Klimatu poinformował, że resort chce, aby ustawa offshore o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej została przyjęta do końca tego roku. Aktualnie na drodze legislacyjnej ustawa znajduje się w fazie konsultacji i opiniowania, gdzie została skierowana w połowie stycznia 2020 roku. Celem regulacji jest wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku oraz rozwój polskich firm z sektora gospodarki morskiej.

Przyjęcie ustawy w drodze

Według Ministra Klimatu, w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju OZE kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie stabilności systemu energetycznego, a spośród wszystkich typów instalacji OZE farmy wiatrowe na morzu w największym stopniu to gwarantują.

Pod koniec grudnia projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W połowie stycznia 2020 roku Ustawa została skierowana do konsultacji publicznych i opiniowania. Według planów miała zostać przyjęta w I kwartale 2020 roku, jednak prawdopodobnie w wyniku epidemii pojawiły się kolejne opóźnienia. Według aktualnych informacji, Ministerstwo Klimatu chce, by uchwalenie tzw. specustawy offshore’owej nastąpiło do końca roku.

Konieczność wprowadzenia regulacji

Potrzeba wprowadzenia ustawy dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej wynika choćby ze względu na planowane już od dawna farmy wiatrowe na morzu.

Aktualnie decyzje środowiskowe posiadają dwie farmy Polenergii oraz dwie farmy PGE. Niedawno Morska Farma Wiatrowa Baltica 1 od PGE otrzymała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych warunki przyłączenia. Więcej przeczytaj TUTAJ

Aukcje OZE

Obecnie lądowa energetyka wiatrowa stanowi największą część mocy w systemie aukcyjnym. Aukcje rozstrzygnięte w latach 2016-2019 powinny przełożyć się na powstanie ok. 3,4 GW nowych mocy w technologii wiatrowej.

Ustawa offshore pozwoli na rozwój energetyki wiatrowej na morzu. Pierwsze aukcje w tym sektorze przewidywane są na 2023 rok.

Źródło: ISBnews

Redakcja GLOBEnergia