Ustawa zmieniająca system prosumencki została skierowana do senackich komisji

29 października Sejm w błyskawicznym tempie przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zakłada zmianę system prosumenckiego z modelu opustów na sprzedażowy. Ustawa trafiła już do Senatu i został nadany jej numer 560. 2 listopada dokument trafił do prac trzech komisji senackich.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W poprzednim tygodniu opisywaliśmy, jak w zawrotnym tempie przyjęto nowy poselski projekt nowelizacji ustawy o OZE. Prace nad regulacjami wywołały niemałe zamieszanie na rynku fotowoltaiki w Polsce, pomimo tego, że nie zostały jeszcze wprowadzone. W maju 2021 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że mając na uwadze dostosowanie polskich regulacji do przepisów unijnych, planowana jest zmiana systemu prosumenckiego. W odpowiedzi pojawił się poselski projekt autorstwa Jadwigi Emilewicz, który został przez nią wycofany w październiku, gdyż jak wskazała, zmiany w nim wprowadzone są tak dogłębne, że nie przypomina on kompletnie pierwotnej wersji. Posłanka oświadczyła, że nie podpisze się pod projektem, po czym na drugi dzień wycofała projekt z Sejmu. Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź, co dalej z prosumentami. Tego samego dnia pojawiła się kolejna propozycja nowelizacji wniesiona przez grupę posłów z Markiem Suskim na czele. Tempo procedowania było tak szybkie, że po 3 dniach ustawa została już przyjęta przez Sejm.

Dziś dowiadujemy się, że nowelizacja ustawy pojawiła się w Senacie i został jej nadany numer druku – 560. 2 listopada 2021 roku ustawa została skierowana do trzech komisji senackich: Komisji Środowiska, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Źródło: Senat

Warto także dodać, że najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się 24 i 25 listopada 2021 roku. Jeśli tempo procedowania przepisów będzie utrzymane, to jest duża szansa, że akurat w tych dniach Senat pochyli się nad projektem ustawy.

Nowelizacja ustawy zakłada, że na systemu prosumentów “załapią” się osoby, które do 31 marca 2021 roku złożą wniosek o przyłączenie instalacji do sieci. O szczegółach proponowanych zmian i zawrotnym tempie procedowanych regulacji mówiliśmy w naszym wideoblogu GLOBEnergia.pl.

Szybka ścieżka zmiany systemu prosumenckiego

Zobaczcie jak chronologicznie przebiegała szybka ścieżka pracy nad ustawą. Wszystko to w ciągu jednej doby!

  1. Nowy system prosumencki od 1 lutego 2022 roku. Emilewicz nie podpisze się pod zmianami (RELACJA)
  2. Zwrot akcji w walce o system prosumencki. Wycofano z Sejmu projekt poselski
  3. System opustów przedłużony do 1 kwietnia 2022 roku – czyli co rząd przygotowuje prosumentom na prima aprilis? (RELACJA)
  4. Stary-nowy projekt poselski już po drugim czytaniu w komisji sejmowej
  5. Galaktyczna prędkość! Likwidacja opustów trafiła do Sejmu!
  6. Uchwalona przez Sejm nowela idzie do Senatu

Zobacz również