Uznanie dla architekta za projektowanie domów plus energetycznych

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Budynki plus energetyczne produkują więcej energii niż zużywają, przez co wydatki na zapewnienie podstawowych potrzeb energetycznych są bliskie zeru.

Dawid Hanawalt z St. Helena zaprojektował bezemisyjne, niedrogie, komfortowe budynki dla wspólnoty mieszkaniowej w Traverse City. Zadeklarował on władzom wspólnoty mieszkaniowej, że może dla nich zaprojektować 10 najbardziej efektywnych energetycznie budynków, jakie kiedykolwiek zbudowano w Michigan.

Jaki osiągnięto efekt?

Budynki są już użytkowane. Jak wynika z opowieści rodzin eksploatujących te zeroemisyjne obiekty, w jednym z budynków nie poniesiono żadnych opłat za zaspokojenie podstawowych potrzeb energetycznych, a w pozostałych rachunki średnio wynosiły 50 dolarów rocznie. Po kilku modyfikacjach domy te również produkują już więcej energii niż zużywają.

"Domy o zerowym zapotrzebowaniu na energię mogą być budowane zarówno w śnieżnym Michigan, jak i w słonecznej Kalifornii," powiedział Hanawalt, architekt projektujący energooszczędne domy dla Lail Design Group (LDG) w St Helena.

Dawid Hanawalt za projekt budynków otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Efficient Building Energy i amerykańskiego Departamentu Energii. Projekt zostanie zaprezentowany jako studium przypadku na światowej konferencji Habitat for Humanity w marcu w Atlancie. Zaprojektowane przez niego domy odznaczono certyfikatem LEED.

Projekt ten jest przesłaniem i inspiracją dla wszystkich decydujących się na budowę lub kupno domu. Ma na celu pomoc wszystkim rodzinom o niskich i średnich dochodach uświadomić sobie, w jaki sposób można zaoszczędzić na domowych rachunkach.

Hanawalt i jego pracodawca, architekt Jon Lail, mają nadzieję, że projekt zainspiruje również wykonawców przystępnych cenowo mieszkań.

Hanawalt projektował według pięciu zasad, które w zasadzie są uniwersalne dla każdego budynku, w każdym klimacie.

Oto one:

  1. Zmniejszenie nieszczelności, wyeliminowanie tzw. mostków cieplnych, uszczelnienie okien
  2. Zastosowanie energooszczędnych systemów: pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia, wentylacja mechaniczna, pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej, wydajna i oszczędna armatura, oświetlenie LED.
  3. Wybieranie energooszczędnych sprzętów AGD i RTV, zwłaszcza lodówek, piekarników, myjek, suszarek, wentylatorów
  4. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej do skompensowania zużycia energii w domu.
  5. Wykorzystanie inteligentnych systemów oświetlenia i ogrzewania np. termostaty, regulatory,

Jak uważa architekt, dodatkowe koszty wynikające z zastosowania energooszczędnych rozwiązań były mniejsze od korzyści finansowych jakie czerpać będzie rodzina przez nawet 30 lat. Eksploatacja takich obiektów to ponad 30 lat bez rachunków, z niższymi podatkami, z lokalnymi ulgami podatkowymi i odliczeniami od podatku z tytułu produkcji energii.

"Poszukiwaliśmy sposobów na stworzenie rodzinom lepszych warunków do życia. Problemem było znalezienie niedrogich rozwiązań. Dawid znał się na rzeczy, a my potrzebowaliśmy jego pomocy, aby przekonać nasz zarząd do jego koncepcji. " - opowiada Wendy Irvin, dyrektor Regionu Traverse City Habitat for Humanity

"David ma taki sposób mówienia, który trafia do każdego, niezależnie od poziomu życia, czy pozycji społecznej. Przekonał z powodzeniem członków zarządu, darczyńców i profesjonalistów, jak i przeszkolił rodziny, które miały mieszkać w zaprojektowanych przez niego budynkach wyjaśniając im jaki będzie to miało wpływ na ich życie osobiste. " – dodaje Irvin.

Źródło: napavalleyregister.com