Aktualności Aktualności

Vestas uruchomił największą na świecie turbinę wiatrową

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

turbina wiatrowa,

Producent turbin wiatrowych Vestas poinformował na początku miesiąca, że największa na świecie turbina wiatrowa Vestas V164-9.5 MW już pracuje!

Ogłoszono tę informację podczas spotkania branży morskiej energetyki wiatrowej w Londynie. Potwierdzono tym samym zobowiązania firmy do obniżania kosztów energii.

Masywne, 80-metrowe łopatki turbiny V164-9.5 MW już produkują energię na wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Dają one cenne dane i doświadczenie wszystkim zainteresowanym inwestorom.

Jens Tommerup, prezes firmy MHI Vestas, komentuje wydarzenie:

"Jako lider w branży morskiej energetyki wiatrowej, jesteśmy zobowiązani do obniżenia kosztów energii dzięki innowacyjnej technologii turbin. Uruchomienie turbiny V164-9,5 MW jest świadectwem tego przywództwa i pomysłowości naszych inżynierów i techników".

Nowouruchomiona turbina jest mocniejszym następcą starszej wersji – V164-8.0MW. Vestas informuje na oficjalnej stronie, że wyższa moc znamionowa została osiągnięta dzięki minimalnym zmianom konstrukcyjnym starszej wersji. Maszyna V164-9,5 MW jest najmocniejszą seryjnie produkowaną turbiną, kontynuującą dziedzictwo sprawdzonej platformy V164. Zmieniono m. in. skrzynię biegów i system chłodzenia.

Turbina wiatrowa V164-9,5 MW - kilka nowości na starej platformie

Turbina o mocy 9,5 MW zapewnia najwyższy na rynku poziomy mocy. Co więcej, nowa turbina to według zapewnień producenta: niskie koszty eksploatacji, ekonomiczna instalacja i niezawodność. Sprawdzona turbina, może zmaksymalizować całkowity koszt energii, co naddaje pojęciu rentowności nowy wymiar. Łożyska główne, sprzęgło, przekładnia i generator są możliwe do indywidualnego serwisowania. Średnica wirnika to 164 m. Gondola ma wymiary: 9,3 m x 20,7 m x 8,8 m.

vestas, turbina wiatrowa,

(Turbina wiatrowa V164-95 MW, fot: MHI Vestas)

Torben Hvid Larsen, Dyrektor ds. Technologii w MHI Vestas, powiedział:

"Jestem bardzo dumny z naszego zespołu, który ciężko pracował na to, by uruchomić nową turbinę V164-9.5 MW. Dzięki niewielkim zmianom konstrukcyjnym, w tym przeprojektowanej przekładni i modernizacji systemów chłodzenia, turbina ta kontynuuje dziedzictwo sprawdzonej platformy V164 i jest dostępna dla wszystkich klientów MHI Vestas. "

Redukcja kosztów produkcji energii z wiatru ma być siła napędową dla decydentów, do ustalania jasnych celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i określania takich wytycznych, by morska energetyka wiatrowa zdobywała zwolenników na całym świecie.

Firma Vestas to duński producent, sprzedawca, instalator i serwisant turbin wiatrowych. Firma działa od 1945 r., ale od 2013 r. jest największą na świecie firmą produkującą turbiny wiatrowe. Firma prowadzi fabryki w Danii, Niemczech, Indiach, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Australii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia ponad 21 000 osób na całym świecie.

Źródło: Vestas, sunwindenergy.com