VI Ogólnopolski Kongres Geotermalny

VI edycja Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego
W dniach 23-25 października 2018 w Zakopanem odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Geotermalny. Poprzednie pięć edycji Kongresu odbyło się w 2007, 2009, 2011, 2013 i 2016 roku. Za każdym razem były one objęte patronatem Głównego Geologa Kraju, a także Ministra Gospodarki i Marszałków Województw, na terenie których odbywały się Kongresy, tj. Mazowieckiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Dolnośląskiego. To najważniejsze wydarzenie z kraju dotyczące geotermii, przeznaczone dla osób zainteresowanych wykorzystaniem ciepłych wód geotermalnych, a w szczególności:
- naukowców,
- praktyków,
- przedstawicieli instytucji rządowych i samorządów lokalnych,
- przedsiębiorców,
- inwestorów,
- firmy usługowe,
- doktorantów i studentów.
Ogólnopolski Kongres Geotermalny jest jedną z głównych form działalności PSG i realizacji jego celów statutowych, jakim jest rzetelne informowanie społeczeństwa i czynników decyzyjnych o zasobach i możliwościach wykorzystania geotermii w Polsce, jej popularyzacja i promocja, łączenie środowisk i wspólne działania. To zawsze działalność „pro publico bono” i w propaństwowej perspektywie.
W poprzedniej edycji Kongresu wzięło udział ponad 160 uczestników. Reprezentowane były wszystkie wiodące ośrodki naukowe, badawcze, firmy geologiczne, geofizyczne, wiertnicze, usługowe i inne związane z sektorem geotermii w kraju.

Program obejmował sesje plenarne, panelowe, techniczne i inne.
Sesje techniczne dotyczyły szerokiej i różnorodnej geotermalnej tematyki zarówno badawczej jak i praktycznej (technologicznej):
- Potencjał i możliwości zagospodarowania wód i energii geotermalnej w Polsce,
- Badania wód i systemów geotermalnych,
- Eksploatacja i zagospodarowanie wód i energii geotermalnej,
- Uwarunkowania socjologiczno– ekonomiczne wykorzystania wód i energii geotermalnej,
- Płytka geotermia, pompy ciepła,
- Technologie binarne – warunki, perspektywy w Polsce do produkcji ciepła i energii elektrycznej przy zastosowaniu wód / energii geotermalnej.
Podczas każdej edycji Kongresu organizowano kąpiele w lokalnych źródłach geotermalnych.
Podsumowując, wydarzenie tworzy świetną szansę do spotkania z osobami zaangażowanymi w rozwój źródeł geotermalnych. Jest też niepowtarzalną okazją na zapoznanie osób z branży, działających na wielu płaszczyznach - zarówno inwestorów i wykonawców, członków rządu i samorządu jak i naukowców i studentów. Z tego powodu uczestnictwo w nim będzie świetną perspektywą dla osób zainteresowanych wykorzystaniem geotermii.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne