Mimo braku wsparcia dla technologii powietrznych pomp ciepła, stopniowo zdobywa ona zaufanie coraz większej ilości polskich konsumentów.

 

Wiele wskazuje na to, że tendencja wzrostowa utrzyma się również w kolejnych latach. Trend ten będzie wynikać głównie ze zmian w polskim i europejskim prawodawstwie w zakresie technologii grzewczych i oszczędzania energii w budynkach.

W nawiązaniu do dynamicznie rozwijającego się rynku, szerokiej oferty produktowej, a co za tym idzie narastających wątpliwości co do ostatecznego wyboru urządzenia, firma Sun Age Sp. z o.o. przeprowadziła niezależny ranking 12 producentów pomp ciepła typu powietrze/woda w kategorii pompy typu monoblok i typu split.

W zestawieniu ujęto takie elementy jak:

– kraj pochodzenia producenta,

– moc grzewcza w warunkach A7W35,

 COP w podanych warunkach,

– napięcie elektryczne pracy urządzenia,

– poziom hałasu wytwarzanego przez pracujące urządzenie,

– czy w urządzeniu jest zamontowana grzałka tzw. back-up,

– cena netto urządzenia

– koszt jednostkowy COP.

Porównywano urządzenia o zbliżonej mocy grzewczej z przedziału 7,1 – 9,2 kW.

Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w kategorii pomp ciepła typu Split zdobyła pompa ciepła Vitocal 200-S AWB 201.B07.

Pompa ciepła Vitocal 200-S dostępna jest jako czysty, alternatywny system grzewczy, lub też jako instalacja do ogrzewania i chłodzenia. Vitocal 200-S wykorzystuje ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym.

Zainstaluj gdzie Ci wygodnie!

Odporna na wpływy atmosferyczne jednostka zewnętrzna jest elastyczna w wyborze miejsca zainstalowania, a kompaktowe wymiary pozwalają montować ją łatwo także na ścianach zewnętrznych. Możliwe jest także ustawienie wolnostojące, obok domu lub na dachu płaskim. Jednostkę wewnętrzną instaluje się, jak każde inne urządzenie grzewcze, w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym domu. Zawiera ona niezbędną hydraulikę, wymiennik ciepła, energooszczędną pompę obiegu grzewczego i trójdrożny zawór przełączający, dla komfortowego zaopatrzenia w wodę grzewczą i c.w.u. W Vitocal 200-S typ AWB-AC zabudowana jest dodatkowo trzystopniowa grzałka elektryczna.

Latem system Vitocal 200-S, typ AWB-AC można używać także do chłodzenia pomieszczeń. Może on w tym celu współpracować z konwektorami wentylatorowymi lub ogrzewaniem podłogowym.

Źródło: Viessmann Polska