Topacz Miasto Dzieci to charytatywny projekt, który ma na celu promowanie wartości pracy i naukę życia we współczesnym świecie.

Od 1 do 11 lipca 2014 roku na terenie Zamku Topacz w Ślęzie koło Wrocławia odbyły się dwa turnusy półkolonii dla dzieci w wieku od sześciu do szesnastu lat. Organizatorami byli Miasto Wrocław, Gmina Kobierzyce i Fundacja Miasto Dzieci.
Na ten okres w kompleksie parkowo – zamkowym Topacz, powstało miasto dzieci z pełną infrastrukturą m.in. urzędami, bankiem, szpitalem, sklepem, czy restauracją.

Topacz Miasto Dzieci to projekt non-profit skierowany do dzieci potrzebujących z niezapewnionym letnim wypoczynkiem. To projekt edukacyjno-społeczny, który na przykładzie mikrospołeczeństwa zapoznawał z podstawowymi zasadami ekonomii i funkcjonowania we współczesnym świecie. Dzieci dostały możliwość zarabiania własnych pieniędzy i zarządzania nimi. Poprzez zabawę poznawały one różne zawody, uczyły się pracy zespołowej w tym jak wybrać władze „Miasta Dzieci”, a także spędzały czas wolny na zabawie i grach sportowych.

Kobierzyce3

Dzień w Mieście Dzieci zaczynał się od wizyty w urzędzie pracy. Do wyboru było 49 zawodów, w tym przygotowany przez nas zawód: Młodzieżowego Specjalisty ds. OZE.

Dzieci miały okazje zapoznać się z tematyką niskiej emisji i zagrożeń wynikających z zastosowania nie ekologicznych rozwiązań grzewczych. Dowiedziały się co to takiego SMOG, jak pracuje kolektor słoneczny czy pompa ciepła.

Za pracę dzieci otrzymywały pieniądze w fikcyjnej walucie tzw „tauronki”, które mogli wydać na zabawki czy jedzenie.

Firma Viessmann już po raz drugi uczestniczyła w tym wakacyjnym projekcie dydaktyczno – wychowawczym. Patronat nad projektem objął: Prezydent Wrocławia i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: Viessmann