Vitocrossal 300 od Viessmann – sprawdzi się nawet na wymagających inwestycjach

Kocioł Vitocrossal 300 w ofercie od 80 do 636 kW to tegoroczna premiera na rynku średnich mocy od Viessmann’a. Urządzenie może funkcjonować samodzielnie, a także w układach kaskadowych. Sprawdźmy co może zaoferować inwestorom kocioł z tak dużym typoszeregiem mocy. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Mocny zawodnik

Zakres mocy pojedynczego urządzenia waha się w przedziale 80-636 kW. Jednocześnie montaż w kaskadzie pozwala na kombinację systemowe do 5,1 MW. Takie uzyski mocowe nie oznaczają jednak, że Vitocrossal 300 jest równie wielkich gabarytów. Producent zapewnia o łatwym transporcie i montażu. Nic dziwnego, kocioł został zamknięty w naprawdę kompaktowej formie:

  • Ważnym elementem urządzenia jest panel biegnący przez całą jego szerokość, na środku którego znajduje się ciekłokrystaliczny wyświetlacz dotykowy o wysokiej responsywności. Jednocześnie kocioł zajmuje niewielką powierzchnię, wynoszącą dla najmniejszej jednostki jedynie 0,75 m2. Przy czym wysokość urządzenia nigdy nie przekroczy 2m – opisywał w trakcie GLOBPREMIER Robert Skomorowski z firmy Viessmann. 
Źródło: GLOBPREMIERY – kocioł Vitocrossal 300 

Urządzenie to zapewnia także pewne innowacyjności. Kocioł można zasilać gazem ziemnym z 20% domieszką wodoru. Docelowo udział czystego paliwa ma być zwiększany. 

Źródło: GLOBPREMIERY – Viessmann 

Oprócz nowego spojrzenia na dostarczane paliwo, należy wspomnieć o komplementarności Vitocrossal 300 z platformą One Base. Dzięki niej obsługa kotła i systemu grzewczego odbywa się poprzez wygodną aplikację dla profesjonalistów jak i użytkowników końcowych. W dużym skrócie One base to kontrola nad różnymi urządzeniami jak pompy ciepła czy systemy rekuperacyjne w postaci przyjaznej dla użytkowników aplikacji i intuicyjnym interface. Ułatwia ona uruchamianie i późniejsze zarządzanie pracą kotła.

Warto jeszcze podkreślić wysoką modulację palników. Może sięgać nawet 1:30 dla pojedynczego urządzenia. Parametr ten będzie istotny dla potencjalnych Klientów gdyż pozwala na pracę kotła w szerokim spektrum mocy bez nadmiernych włączeń i wyłączeń które bezpośrednio wpływają na niskie zużycie gazu oraz wysoką trwałość jednostki. 

Instalator na tym skorzysta 

Ułatwienia w montażu zaczynają się już na etapie transportu kotła na miejsce instalacji. Kocioł jest dostarczany na palecie, w komplecie znajduje się rampa do sprowadzenia kotła z palety oraz kółka umożliwiające manewrowanie i ustawienia kotła na właściwej pozycji. Do tego dochodzi aspekt kompaktowych wymiarów, dzięki którym urządzenie bez problemów przejdzie przez standardowe drzwi. 

Vitocrossal 300 to także już dobrze znana na rynku konstrukcja z dobrym dostępem serwisowym. Przekłada się to na krótki czas przeglądu i niewielkie koszty materiałów do wykonania serwisu. Inwestycja w ten kocioł pozwala także na łatwe rozbudowanie kotłowni przy rozbudowie obiektu i rosnącym obciążeniu cieplnym obiektu. 

System zastosowany w Vitocrossal’u 300 umożliwia kontrolę procesu spalania za pomocą sondy O2. Dzięki czemu nie ma konieczności regulacji palnika, a spaliny zawsze mają optymalny skład. 

Oszczędności i wygoda – to czego chce każdy klient końcowy

Mieszkańcy obiektów czy użytkownicy systemów opartych o kocioł Vitocrossal 300 również zyskują znaczne udogodnienia. Zaczyna się jeszcze na poziomie inwestycji – niższy koszt inwestycji dzięki mniejszemu zaangażowaniu ekipy montującej. Do tego dochodzi fakt oszczędności miejsca i możliwość przeznaczenia przestrzeni na inne cele. 

Źródło: GLOBPREMIERY – kocioł Vitocrossal 300 w kaskadzie

Użytkownicy dla pełnej wygody zyskują też inną niż dla instalatora aplikację do sterowania i zdalnej kontroli nad urządzeniem. Co do pracy kotła – można liczyć na długi czas eksploatacji. W razie awarii dostępność firm zajmujących się przeglądami okresowymi dla tego zaufanego producenta jest bardzo zadowalająca.

Dzieje się tak ze względu na zamykanie konstrukcji kotła w jednym typie. Powtarzalność części eksploatacyjnych obniżająca koszty użytkowania i ułatwia wymianę. Kolejne zalety to brak konieczności częstych wizyt serwisu i regulacji procesu spalania w kotle. Co oznacza kontrolowane i nieobciążające oddziaływanie na środowisko. Poza tym inwestycja w kocioł Vitocrossal 300 to zabezpieczenie na przyszłość – można rozbudować system oparty na jednym lub kilku kotłach o kolejne urządzenia w 100% kompatybilne z nimi.

Źródło: GLOBPREMIERY

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia