Kolejny gigant z sektora ropy i gazu inwestuje w OZE

Coraz częściej koncerny niezwiązane z energetyką decydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dominują wśród nich ikony branży IT – takie jak Google i Apple, ale pojawiają się tu też firmy z wielu innych sektorów – czyli m.in. Calsberg oraz Mastercard. Praktycznie co kilka dni do opinii publicznej przedostaje się informacja o kolejnej marce, która dołączy do tego grona. Ostatnio taką deklarację powziął japoński producent elektroniki Fujitsu, który ogłosił plan 100% przejścia na OZE do 2050 roku.

W OZE inwestują też koncerny, które do niedawna były kojarzone jedynie z konwencjonalną energetyką. Wśród nich można wymienić takich gigantów jak Statoil, BP, Shell czy Total. Do ich grona dołączył kilka dni temu znany koncern zajmujący się obrotem ropą i gazem, Vitol.

Kilka dni temu Vitol ogłosił, że wraz z firmą Low Carbon zamierza utworzyć fundusz przeznaczony na rozbudowę OZE w Europie. Według wstępnych założeń, ma on wynieść 200 milionów euro. Został on nazwany VLC Renewables, a umieszczone na nim pieniądze posłużą głównie do rozwoju farm wiatrowych. Choć ta gałąź OZE będzie priorytetem, firma nie wyklucza późniejszego rozszerzenia działalności też na inne odnawialne źródła energii – m.in. fotowoltaikę.

Image result for offshore wind

Przeznaczone na ten cel środki będą inwestowane w projekty na różnym stopniu zaawansowania. W takiej sytuacji Vitol będzie mógł wesprzeć zarówno pomysły znajdujące się jedynie na papierze, jak i niemal ukończone farmy wiatrowe.

Co ciekawe, Vitol i Low Carbon postawili już wcześniej krok w stronę nowoczesnej energetyki. Około półtora roku temu firmy zainwestowały 250 milionów funtów na rozproszoną generację ciepła i magazyny energii w Wielkiej Brytanii. Vitol zamierza wspierać ciekawe technologie, które nie rozwinęły jeszcze w pełni skrzydeł. Z tego powodu ważnym celem działania funduszu stanie się energetyka wiatrowa offshore. Simon Hale, dyrektor sprzedaży w Vitol, powiedział, że firma zamierza przyczynić się do rozwoju i popularyzacji sektora.

Źródło: Greentechmedia.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia