Volvo przekształci stare diesle w magazyny energii

Pojazdy napędzane silnikiem Diesla nie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Z tego powodu kolejne miasta w Europie decydują się na ich wycofanie. Zarówno Stuttgart jak i Hamburg wprowadziły zakaz używania samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Podobną decyzję podjęła Bruksela, w której nie będzie można się poruszać dieslem już od 2030 roku. W takiej sytuacji trudno dziwić się, że koncerny samochodowe mogą stopniowo rezygnować z produkcji pojazdów, które nie będą mogły wjechać do poszczególnych miast. Wszystko wskazuje na to, że kroki w tym kierunku podjęło szwedzkie Volvo.

Firma podjęła się współpracy z angielskim University of Nottingham. Zatrudnieni naukowcy będą poszukiwać metod… przekształcenia istniejących już silników diesla w magazyny energii. Początkowym pomysłem było zwyczajne przetopienie raz zrobionych części, by wykorzystać je w inny sposób. Po pewnym czasie zdecydowano postawić na inne rozwiązanie. Grupa naukowców z angielskiego uniwersytetu będzie starała się „przerobić” je w magazyny sprężonego powietrza. Precyzując, chodzi o znalezienie metody taniego i efektywnego energetycznie przetworzenia starych, mocno wyeksploatowanych silników w układy sprężarka – turbina. Będą one zdolne zarówno do przekształcania nadmiaru energii z OZE w sprężone powietrze, jak i do jej odzysku przy pomocy turbiny.

magazynowanie energii

Tak zaprojektowane magazyny mają w przyszłości posłużyć do budowy stacji ładowania elektrycznych autobusów i ciężarówek.

Projekt obejmie przede wszystkim najstarsze silniki Diesla – te, które z powodu wysokich emisji i niskiej efektywności nie nadają się do wykorzystania na szosach. Jednocześnie doświadczenie uzyskane w trakcie jego realizacji daje Volvo możliwość zrobienia czegoś ze swoimi silnikami wysokoprężnymi w sytuacji, gdyby przestały się one sprzedawać – na przykład z powodu zmian przepisów.

Osoba nadzorująca pracę naukowców, profesor Seamus Garvey stwierdził, że Wielka Brytania będzie prawdopodobnie posiadać około 50GW mocy w odnawialnych źródłach energii do 2030 roku. Łatwo przewidzieć, że wraz z nimi utworzy się duży rynek dla magazynowania energii, które znacznie podbije efektywność ekonomiczną tych rozwiązań.

Źródło: insidermedia.com

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia