W 2012 roku ceny fotowoltaiki spadną do 1 USD za Wat

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Panele fotowoltaiczne

Biuro analiz iSuppli prognozuje, że w pierwszym kwartale 2012 roku ceny krystalicznych paneli fotowoltaicznych (c-Si) spadną poniżej psychologicznej granicy 1 dolara za Wat.

Tylko w tym roku ceny krzemowych ogniw spadły w 1,49 dolara/Wat do 1.30 dolara/ Watt. Analitycy podkreślają, że obserwowany szybki spadek cen jest efektem silniejszej konkurencji oraz obawą producentów o sprzedaż w roku, 2012 w którym to na wielu kluczowych rynkach zapowiadane są cięcia dofinansowania dla fotowoltaiki. Znaczący spadek ceny modułów fotowoltaicznych powinien przełożyć się na spadek kosztów całej instalacji, która może wynieś w 2012r. ok. 2$/Wat zainstalowanej mocy.

Zdaniem ekspertów niższe ceny powinny stać się motorem zwiększonego popytu na fotowoltaikę w najbliższych latach mimo cięć w dotacjach dla branży słonecznej.  Agresywna polityka cenowa może doprowadzić także do wyeliminowania z rynku graczy mających problem z redukcją kosztów. Spadające ceny premiują nowe technologie z dużym potencjałem do optymalizacji kosztów produkcji.

Źródło: www.pv-tech.org