Zgodnie z przewidywaniami, w 2015 roku zostanie zainstalowanych 55 GW nowych mocy w elektrowniach fotowoltaicznych.  Dzięki temu w 2015 roku spodziewany wzrost rynku PV to 36% w stosunku do roku 2014 – wynika z ostatniego raportu GTM Research Global PV Outlook. 

 
W raporcie, rok 2014 jest nazywany rokiem przejściowym. W 2015 roku, na czele z Chinami, region Azji i Pacyfikuje zainstaluje więcej niż połowę nowych mocy.   Na znaczne ożywienie nastawione są Europa i Ameryka Północna, zwłaszcza USA. 
 
„Chiny stały światowym liderem na rynku PV,  ze względu na system feed-in-tariff i ambitne cele dotyczące właśnie energetyki słonecznej”- pisze autor raportu i analityk GTM Adam James. GTM prognozuje, że Chiny zainstalują około  30 gigawatów nowych mocy w PV w 2015 roku. Udział Europy w światowym rynku PV stale malał w okresie czasu 2004-2011, jednak GTM oczekuje, że odbije się znacznie i zacznie ponownie zyskiwać na sile w 2016 roku. Europa będzie zainstalować 42 gigawatów co będzie stanowić  31% światowego rynku. 
Stany Zjednoczone będą w tym roku piastować trzecią pozycję na rynku. GTM zakłada, że moc zainstalowana w USA w tym roku osiągnie 8 GW to będzie odpowiadało 14% światowego rynku. 
Do tej pory, globalny rynek PV uwarunkowany był sytuacją polityczną i regulacjami prawnymi w poszczególnych państwach. Jednak trzeba zwracać uwagę na to, że koszty tej technologii ciągle spadają, wchodzimy w nową erę konkurencyjności gospodarczej, w której fotowoltaika będzie coraz bardziej rynkowa. Raport przewiduje, że do gry wejdą nowe kraje. 
„Widoczna jest jedna, głęboka zmiana – fotowoltaika wychodzi na nowe rynki takie jak Ameryka Łacińska, Afryka i Bliski Wschód” powiedział James. „Nasza podstawowa teza jest taka, że energia słoneczna jest gotowa do gwałtownego wzrostu” dodał James. 
 
Źródło: GTM, greentechmedia.com