Global Wind Energy Council (GWEC) wydała właśnie statystyki dotyczące sektora energetyki wiatrowej w 2015r.

Spośród 63 GW mocy  zainstalowanej w ubiegłym roku w sektorze energetyki wiatrowej Chiny zainstalowały prawie połowę, bo około 30,5GW.  Przyrost mocy w USA wyniósł  8,6 GW, a w Niemczech 6 GW. Obecnie istnieje na świecie w sumie 432 GW zainstalowane w elektrowniach wiatrowych. 
Sekretarz generalny GWEC Steve Sawyer twierdzi, że energetyka wiatrowa jest głównym źródłem energii w procesie przechodzenia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. Zauważa potencjał w nowych rynkach dotychczas niewykorzystanych: w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Zauważa też, że nowe wzory turbin są głównym czynnikiem obniżania kosztów energii produkowanej z wiatru. 
 
W sumie Chiny miały pod koniec 2015 roku zainstalowane 145 GW mocy z energetyce wiatrowej. Indie są obecnie czwartym największym rynkiem po Chinach, USA i Niemczech. 
Aby wypełnić ambitne cele, w USA przyłączono tylko w czwartym kwartale ok 5 GW. Kanada przekroczyła próg 10 GW instalując w ubiegłym roku 1,5 GW. Meksyk ma teraz nieco ponad 3 GW w energetykę wiatrowej, a w ubiegłym roku zainstalowano tam 714 MW. Pomimo problemów gospodarczych i politycznych, Brazylia zainstalowała turbiny o łącznej mocy 2,8 GW, dzięki czemu w sumie moc zainstalowana w tym sektorze energetyki to 8,7 GW. Republika Południowej Afryki zainstalowała w sumie w 2015 roku około 483 MW  i dzięki temu przekroczyła prób 1 GW. 
 
Według Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej,  28 państw członkowskich UE łącznie przyłączyło do sieci 12,8 GW mocy w ubiegłym roku. Nowe moce w turbinach wiatrowych stanowiły 44% wszystkich nowych mocy opartych na OZE, wybudowanych w ubiegłym roku. 
 
Z 12,8 GW  nowych mocy 9766 MW należą do instalacji na lądzie i 3034 MW to instalacje morskie, typu offshore. Przyrost nowych mocy w EU wynosiósł 6,3% więcej niż w 2014. W sumie, całkowita moc zainstalowana z energetyce wiatrowej w Europie na dzień dzisiejszy to 142 GW, co pokrywa 11,4% zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie. Co istotne, wszystkie nowe instalacje opierające się na energetyce odnawialnej stanowiły łącznie 77% nowych  mocy w 2015 roku.
 
Źródło: GWEC, sunwindenergy.com, renewablesinternational.ne