Ceny modułów utrzymają się na podobnych poziomach

W pierwotnych prognozach IHS Markit informował, że przyrost globalnych zasobów fotowoltaiki osiągnie poziom 158 GW. Korekta szacunków wynika z dużego popytu na instalacje fotowoltaiczne na całym świecie, który będzie szczególnie widoczny w pierwszej połowie 2021 r. W porównaniu do 2020 r., oznacza to przyspieszenie instalacji elektrowni słonecznych o 27 proc. Wynik ten będzie osiągnięty pomimo spodziewanego dużego popytu na instalacje słoneczne przy stosunkowo wyższych cenach (rosną ceny surowców), wydłużonych harmonogramów budowy czy rosnących kosztów operacji logistycznych.

Josefin Berg, kierownik ds. badań technologii OZE w IHS Markit, informuje, że na razie nic nie wskazuje na osłabienie sen dostaw w lipcu, zdolność produkcyjna pozostaje na wystarczającym poziomie. Dotychczas nie pojawiły się żadne poważne wąskie gardła w produkcji komponentów.
W związku z rosnącymi cenami polikrzemu, miedzi i stali nie można się spodziewać obniżki cen modułów fotowoltaicznych. Ceny szkła solarnego mogą zacząć spadać już w drugim kwartale 2021 r. Z drugiej strony, od maja 2021 r. oczekuje się większego popytu na fotowoltaikę, zarówno w Chinach, jak i na rynkach międzynarodowych.

Łańcuch dostaw

Eksperci prognozują, że będą widoczne zmiany w globalnym łańcuchu dostaw w energetyce słonecznej. Na znaczeniu zyska rentowność dostaw, pozycja technologiczna podmiotów oraz konsolidacja firm. W 2020 r. 72 proc. modułów fotowoltaicznych zostało wyprodukowanych przez 10 największych firm na świecie. Inwestorzy będą zwiększali presję na podwyższenie rentowności produkcji, gdyż jej koszty systematycznie wzrastają. Producenci potrzebują środków finansowych na nowej inwestycje, badania oraz rozwój technologiczny. Edurne Zoco, dyrektor wykonawczy ds. technologii w IHS Markit, informuje, że konieczne będą również inwestycje w celu dostosowania łańcucha dostaw do standardów niskoemisyjnych i środowiskowych, wymaganych przez rynek.

Chiny pozostaną liderem

Chiny będą w dalszym ciągu wiodły prym największego rynku fotowoltaicznego na świecie w 2021 r. Na obszarze Państwa Środka zostanie zainstalowanych ok. 60 GW nowych mocy. Na kolejnych miejscach uplasują się Stany Zjednoczone (27 GW) oraz Indie (12 GW). W Europie dużo projektów aukcyjnych zostanie zakończonych w tym roku. Jednak ze względu na niższe niż przewidywano zwroty, nie wszystkie projekty, które były planowane na w 2021 r., zostaną zrealizowane.

Źródło: IHS Markit/PV Magazine/Reuters

Redakcja GLOBEnergia