W Berlinie rusza budowa ogromnej pompy ciepła!

W stolicy Niemiec właśnie ruszyła budowa ogromnej instalacji pompy ciepła zdolnej do ogrzania 45 tys. gospodarstw domowych. System będzie czerpał ciepło z oczyszczonej wody ściekowej. Zainstalowana pompa ciepła będzie mieć moc 75 MW. Poniżej sprawdzamy szczegóły tej ogromnej inwestycji. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Włączenie do systemu ciepła sieciowego wielkoskalowej pompy ciepła to dopiero początek planów władz Berlina. Miasto zaopatrzenia 10% wszystkich gospodarstw domowych w ciepło ze spalania odpadów i wytwarzanie jednej piątej ciepła za pomocą dużych pomp ciepła do 2040 r.
  • Implementowana pompa ciepła będzie miała moc 75 MW. Koszt inwestycji oszacowano na 200 mln euro. 
  • Instalacja ma zostać ukończona do 2026 r. i zasilić ekologicznym ciepłem 45 tys. domostw. 

Berlin stawia na dekarbonizację

Berliński system ciepłowniczy przechodzi prawdziwą transformację. Władze miasta dokładają wszelkich starań, aby mało efektywne, konwencjonalne źródła ciepła zostały zastąpione nowoczesnymi urządzeniami. Jedną z bardziej imponujących inwestycji jest ostatnio rozpoczęta budowa systemu dla pompy ciepła o mocy 75 MW. Urządzenie ma być źródłem ciepła w systemie ogrzewania sieciowego i zaopatrzyć nim 45 tys. domostw.

Inwestycja jest naprawdę innowacyjna. Jako dolne źródło ciepła ma zostać wykorzystana woda ściekowa. Tym samym system wykorzysta to, co już jej w mieście dostępne, ale do tej pory nieużyte w kontekście odzysku ciepła. System ma zostać oddany do użytku do 2026 roku. Za konstrukcję pompy odpowiada niemiecki gigant Siemens Energy. Koszt całej inwestycji został oszacowany na 200 mln euro

Pompa ciepła to tylko jedna ze składowych tworzonego właśnie na nowo systemu ciepłowniczego. W miejskiej spalarni śmieci należącej do Vattenfall właśnie zaczęła pracować turbina gazowa, która razem z wspomnianą pompą ciepła zasili 80 tys. gospodarstw czystą energią.

Jak szwedzki koncern zmienia Berlin

Wspomniana spalarnia śmieci należy do szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall. To właśnie oni stoją za inwestycją w ogromną pompę ciepła i za wieloma innymi inwestycjami zmieniającymi obraz berlińskiego ciepłownictwa. Plan Vattenfall, mający na celu dekarbonizację systemów ogrzewania miasta, obejmuje również wykorzystanie instalacji czerpiących ciepło z przetwarzania biomasy, energii geotermalnej i nowoczesnych elektrowni na gaz ziemny. Te ostatnie są o tyle innowacyjne, że można je przestawić na zasilanie wodorem. Co ciekawe, ciepłownie do tej pory należące do Vattenfall zostały odkupione przez władze miasta za 1,6 miliarda euro. To nieprzypadkowe działania – są elementem berlińskiego planu transformacji energetycznej miasta.

Berlińska elektrownia CHP należąca do Vattenfall. Źródło: Vattenfall.

Sam projekt pompy ciepła pomoże miastu osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2040 r. Celem miasta Berlin do roku 2040 jest zaopatrzenie 10% wszystkich gospodarstw domowych w ciepło ze spalania odpadów i wytwarzanie jednej piątej ciepła za pomocą dużych pomp ciepła.

Źródło: cleanenergywire

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia