Pilotaż

Vattenfall Wärme Berlin AG i Siemens Energy podpisały w Berlinie 25 marca br.  kontrakt dotyczący przetestowania dużej, wysokotemperaturowej pompy ciepła. Rozwiązanie zostanie przetestowane w okolicach Placu Poczdamskiego. Celem projektu jest uzyskanie wiarygodnych wyników dotyczących technicznego i ekonomicznego potencjału wytwarzania ciepła przy użyciu dużych i wysokotemperaturowych pomp ciepła. Przedsięwzięcie jest finansowane przez rząd.

Projekt nazywa się Qwark³ i obejmuje trzy elementy – ogrzewanie, produkcję energii i chłodzenie. Firmy liczą, że “zielone” ciepło sieciowe uda się wytworzyć w wyniku odzysku ciepła odpadowego i energii wyprodukowanej w instalacji OZE. Produkt będzie wtłoczony do berlińskiej sieci ciepłownicznej. Moc pompy to 8 MW. W zależności od warunków otoczenia będzie mogła zasilić sieć ciepłowniczą o wymaganiach temperaturowych od 85 ° C do ok. 120°C.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła zostanie zintegrowana z instalacją chłodniczą obsługiwaną przez Vattenfall przy Placu Poczdamskim. Centrum chłodnicze w Berlinie położone w dzielnicy Stresemannstrasse od 1997 r. zaopatruje w chłód około 12 000 biur, 1 000 mieszkań i liczne instytucje kulturalne w okolicy. Produkcja chłodu generuje niewykorzystywane jak do tej pory ciepło odpadowe, które jest odprowadzane do otoczenia przez wieże chłodnicze.

Korzyści

Implementacja pompy ciepła pozwoli na zmniejszenie emisji ciepła do środowiska oraz uzyskanie dodatkowych dostaw ciepła do sieci ciepłowniczej na poziomie około 55 GWh rocznie w skali roku. Spodziewana jest także redukcja 6,5 ton emisji CO2 w skali roku i oraz oszczędności w postaci wody używanej do chłodzenia o wolumenie 120 tys. m³ .

Tanja Wielgoß, dyrektor generalny Vattenfall Wärme Berlin AG wskazuje, że jeśli chcemy uzyskać zwrot energii w miastach i coraz częściej korzystać z OZE, to musimy spojrzeć na ogrzewanie, chłodzenie i dostawy energii w sposób zintegrowany. Tylko w ten sposób można jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby.

Źródło: Vattenfall/CoolingPost

Redakcja GLOBEnergia