W Chinach powstaje największa na świecie spalarnia odpadów

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Gigantyczna spalarnia odpadów powstanie w Chinach. Będzie generowała prąd elektryczny.

Chiny już od dawna są światowym liderem w dziedzinie odnawialnej energetyki. Powstają tam monumentalne konstrukcje o rozmiarach niespotykanych w innych krajach. Wśród nich warto wspomnieć o największej na świecie Tamie Trzech Przełomów oraz naziemnej farmie wiatrowej Gansu o mocy niemal 7 GW. Wygląda na to, że do gigantycznych chińskich projektów z sektora OZE dołączy ogromna spalarnia odpadów na obrzeżach miasta Shenzhen. Rozpoczyna ona rządowy plan budowy 300 takich obiektów, które mają pomóc w utylizacji ton śmieci powstałych na terenie Chin.

Spalarnia będzie w stanie przekształcić w energię niemal jedną trzecią odpadów, jakie produkuje dziesięciomilionowe miasto Shenzhen. Daje to w praktyce możliwość utylizacji 5 tysięcy ton odpadów dziennie.

Długość kompleksu ma przekroczyć milę, a sam dach pokrywający spalarnię zajmie powierzchnię 44 tysięcy metrów kwadratowych. Zostaną na nim zamontowane panele fotowoltaiczne, które tylko podniosą efektywność energetyczną całego projektu.

Mimo to, obiekt budzi wątpliwości ekologów. Tak duże spalarnie odpadów oznaczają gigantyczne emisje dwutlenku węgla. Z drugiej strony pojawia się pytanie, co Chiny mają zrobić z nadmiarem śmieci. Zalegając na wysypiskach mogłyby przyczynić się np. do skażenia gleby. Wiadomo, że każdy metr sześcienny odpadów organicznych przyczynia się do emisji niemal 60 metrów sześciennych metanu w trakcie rozkładu. W takiej sytuacji spalenie ich jest wyborem mniej szkodliwym dla środowiska. Jednocześnie pełne wykorzystanie możliwości spalarni będzie osiągalne tylko wtedy, jeżeli miasto poczyni duże kroki w stronę rozwoju technologii recyklingu i sortowania śmieci.

Warto nadmienić, że głównym celem budowy gigantycznej spalarni jest właśnie walka z odpadami. Generacja elektryczności jest tutaj tylko dodatkiem, który jednocześnie pomoże w ograniczeniu udziału paliw kopalnych w miksie energetycznym miasta.

Już obecnie wiadomo, że obiekt będzie wielką atrakcją turystyczną. Jego wygląd zaprojektowali architekcie z Danii. Na poniższym zdjęciu widać, jak ciekawie prezentuje się on na tle gór. Największa na świecie spalarnia odpadów ma rozpocząć pracę już w połowie 2020 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania shenzhen waste to energy

Źródło: fastcodesign.com

Zobacz również